Opožděné nebo špatné mluvení dětí není dobré podceňovat

 Děti 
20. února 2020 11:47 / Mirka Malá
  1
📷
4 fotografie v galerii
Mluví vaše dítě špatně? Pak může jít o poruchu komunikace Depositphotos
Zpoždění nástupu mluvení u dětí je druhem poruchy komunikace. Vaše dítě může být jazykově opožděné zejména tehdy, nenaplní-li jisté mezníky vývoje řeči pro svůj věk. Může tak mít nejen potíže s vyjadřováním, ale i s porozuměním druhým.

Důvodů pro to, že vaše dítě nemluví úměrně svému věku, může být více. Děti mohou mít problémy s vnímáním, tedy s porozuměním jazyku jako takovému, nebo se může jednat o poruchu vyjadřování.

Mezi běžné příznaky poruchy komuninace patří situace, kdy dítě vůbec nepoužívá žádná jednoduchá slovíčka ve věku 15 měsíců, nemluví ve věku 2 let, je neschopné mluvit alespoň krátkými větami ve věku 3 let, a dále má potíže plnit vaše pokyny, špatně vyslovuje a artikuluje, nedokáže spojit slova do věty, popřípadě některá slova ve větě vynechává.

Co za to může?

Pokud se nejedná o závažné zdravotní problémy, většinou za problémy s mluvením u dětí stojí psychosociální problémy. Tedy zejména fakt, že jsou děti v rodině zanedbávány či stresovány.

V závažnějších případech se může jednat o duševní postižení. Například dyslexie a další poruchy učení vedou v některých případech k poruchám komunikace. Podobné je tomu u autistických dětí a samozřejmě i u těch, které mají poruchy sluchu.

Nejvíce ohroženými skupinami jsou pak děti, které se narodily předčasně, měly nízkou porodní váhu a v neposlední řadě sociální situace v rodině není ideální.

Jaká je léčba?

Pokud rodiče mají podezření, že s komunikací jejich dítěte není něco v pořádku, rozhodně by měli vyhledat lékaře. Po sérii specializovaných vyšetření mohou lékaři určit příčinu a navrhnout patřičnou léčbu, jejíž nedílnou součástí určitě bude logopedická terapie.

Výhled na nápravu jazykově opožděného dítěte se bude lišit v závislosti na jeho konkrétním stavu a věku. Některé děti dohoní své vrstevníky v řádu jednoho roku. Jiné děti mají větší potíže s překonáním jazykového opoždění a později se mohou potýkat s většími problémy. Ve škole budou mít potíže se čtením a rovněž s chováním, protože se v kolektivu nebudou cítit dobře.

Zkrátka, včasná léčba může pomoci zabránit dalším problémům v rozvoji vašeho dítěte, jako jsou sociální a emoční problémy a potíže s učením. Dále čtěte: Jak poznáte, že má vaše dítě ADHD.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Tech

SHIELD: Vesmírná technologie pro hladké přistání kdekoliv ve vesmíru