Pozor na krémy na odstranění tetování. Existují i bezpečnější možnosti

 Krása 
19. listopadu 2020 10:59 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zbavit se tetování není vůbec jednoduché Depositphotos
Stává se to často. Necháte si udělat tetování a za pár let zjistíte, že to byl omyl. A pak zbývá už jen nepříjemné odstranění laserem nebo krémy, které toho hodně slibují. Ale fungují doopravdy?

Dermatologové proto přišli s radami, jak je to s krémy, které slibují, že vás vašeho nechtěného tetování snadno zbaví.

Co je krém na odstranění tetování?

Jak název napovídá, výrobci krému na odstraňování tetování tvrdí, že to funguje. "Tvrdí, že tetování odstraňují odbarvováním nebo odlupováním vrchní vrstvy pokožky a umožňují tak uvolňování tetovacího pigmentu," vysvětluje dermatoložka Robyn Gmyrek. Jak si asi dokážete představit, jakýkoli produkt, který funguje na bázi odbarvení nebo odlupování pokožky, má zcela jistě některé extrémně závažné vedlejší účinky.

Ať už jsou vyráběny s kyselinou glykolovou nebo jinými peelingovými látkami, jako je kyselina trichloroctová (TCA), krémy na odstraňování tetování pracují tak, že odstraňují nejhornější vrstvy pokožky. Problém je, že při silných koncentracích může TCA proniknout do horní úrovně dermis, ale jejich síla je pro běžné domácí používání nebezpečná.

Výsledkem jejich používání je, že vaše tetování se pouze zesvětlí, takže bude vlastně vypadat hrozně. Navíc s největší pravděpodobností zesvětlí i pokožku v okolí tetování, protože se vám nepodaří krém aplikovat přesně pouze na samotné tetování.

"Tyto krémy pronikají pouze do vrchní vrstvy pokožky zvané epidermis, ale tetovací inkoust se vstřikuje do hlubší vrstvy pokožky zvané dermis," vysvětluje Gmyrek. Z tohoto důvodu je jasné, že krémy nemohou fungovat. "Navíc, v závislosti na tom, kolik tetovacího inkoustu v epidermis máte, pokud je část inkoustu částečně odstraněna, může krém způsobit zkreslení nebo změnu barvy tetování, aniž by jej skutečně odstranil," dodává Gmyrek. "Navíc se mohou objevit alergické reakce, olupování kůže, poleptání kyselinami a dokonce i jizvy," varuje dermatoložka. "Jedná se o závažné kožní reakce, které vedou k trvalému poškození kůže nebo tkání."

Bezpečnější možnosti odstranění tetování

Jen proto, že krém na odstranění tetování pravděpodobně nebude fungovat, ještě neznamená, že neexistují jiné, mnohem bezpečnější možnosti. Níže zjistíte, jaké to jsou.

Gmyrek říká, že laserové odstranění tetování je zdaleka nejúčinnějším způsobem jeho odstranění. "Tyto lasery aplikují puls koncentrovaného tepla, které rozkládá inkoust v pokožce na menší částice, které jsou potom z pokožky odstraněny buňkami ve vašem těle zvanými makrofágy," vysvětluje. Celý proces může být docela bolestivý, a proto je nutné znecitlivění. Samotné kompletní odstranění tetování pak trvá osm až dvanáct ošetření. Dnes už kosmetická studia mají hned několik přístrojů laserového odstranění tetování.

Další možností je pak dermabraze. Dělá se pomocí nástroje, který je podobný rotační brusce, která proniká do pokožky velmi hluboko. I tato procedura se provádí s lokálním znecitlivěním a rovněž se musí několikrát opakovat.

Tetování se můžete zbavit i pomocí chemického peelingu. Ten se prakticky podobá snahám odstranit tetování krémem, ovšem má ty správné účinky a lze jej provádět pouze u odborníka. Tato metoda nevyžaduje lokální anestezii, ale následovat po ní musí přiměřená léčba pokožky.

Proto je rozhodně lepší si vše dobře rozmyslet, než si rozhodnete tetování vůbec pořídit. Změnit své rozhodnutí o pár let později není snadné a krémy vás nechtěného tetování rozhodně nezbaví. Dále čtěte: Odborníci radí, v jakém pořadí aplikovat jednotlivé kosmetické produkty.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město