Jak si vybrat padnoucí sluneční brýle podle tvaru obličeje

 Móda 
17. června 2020 11:32 / Hana Jordánová
  0
📷
7 fotografií v galerii
Váš zrak v létě ochrání pouze kvalitní brýle Depositphotos
Kvalitní sluneční brýle nejsou jen módní doplněk, důležitější je ochrana vašeho zraku. Tmavá skla však nemusí vždy zaručit ideální ochranu proti slunci. Nekvalitní sluneční brýle totiž nemají žádný zdroj UV ochrany a jejich nositelé tak snadno mohou přijít k úhoně.

Navíc sluneční brýle patří mezi sortiment, který je často a snadno padělán. Ti, kteří padělky prodávají, si ale jen málokdy uvědomují, že kromě zasahování do práv ochranných známek značek se dopouštějí i daleko většího zločinu na vašem zdraví.

Některé brýle vám sice dodají šmrnc, pokud ale upřednostňujete jejich cenu před kvalitou, riskujete vážné poškození zraku i kůže! Každé sluneční brýle svit sice oslabí, ale ne všechny chrání zrak dostatečně. Tmavé brýle tedy nemusí vždy znamenat skutečnou ochranu zraku. Naopak je mohou zásadně ohrozit. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic a do očí tak proniká více škodlivých paprsků, které mohou vést k trvalému poškození zraku.

Očím nesvědčí dlouhodobý pobyt na přímém slunci. Hrozí šedý zákal a v extrémním případě i poškození sítnice. Je třeba se tedy zaměřit nejen na jejich efektivní vzhled, ale hlavně sluneční záření také může být příčinou vzniku rakoviny kůže očních víček a spojivky. Stejně jako jinde na kůži mohou se i na víčkách vyskytovat nádorová onemocnění, pro která je UV záření rizikovým faktorem.

V žádném případě neplatí, že čím tmavší skla, tím lepší ochrana. Bohužel se mezi námi najdou i tací, kteří upřednostňují cenu před kvalitou a riskují tím poškození zraku. Tmavé brýle bez UV filtru mohou být totiž pro oči škodlivější než brýle žádné. Pod tmavými skly dochází k rozšíření zornic, do očí tak proniká více slunečních paprsků, které mohou zrak ohrozit.

Důležitý je výběr brýlí tak, aby vám dobře seděly. Neměly by tlačit na spáncích a řasy by se neměly dotýkat skel. Pokud chcete i v brýlích vypadat dobře, je vhodné volit správný tvar podle tvaru vašeho obličeje. Kromě samotného designu je ale třeba dbát i na to, aby plnily svoji funkčnost za každé situace. A podle čeho vybírat?

Podle tvaru obličeje

Kulatý

Kulatý tvar vyžaduje opak, tedy brýle hranaté. Obdélníkové tvary jsou bezpečnou sázkou na jistotu, navíc jsou stále moderní. Vyrovnat příliš kulatý obličej pomohou také barvy skel. Nejvhodnější jsou syté barvy jako černá, tmavě zelená nebo hnědá.

Hranatý

I hranatý tvar obličeje vyžaduje vyrovnání, tentokrát brýlemi oválnými nebo úplně kulatými. V tomto případě je důležité, aby horní část rámu obrouček seděla dostatečně vysoko na tváři a zjemňovala tak linii čelisti a celkově ostré rysy ve tváři.

Diamantový

Tento tvar obličeje není tak častý. Sluší mu polootevřené brýle s rámem v horní části, které rozšiřují oblast čela, ale brýle mohou mít tvar s lehce zaoblenými modely. Trendovou záležitostí jsou pak brýle ve stylu kočičích očí.

Srdcový

V tomto případě je zase nutné zjemnit špičatou bradu, která je pro tento obličej typická. Nejlépe vám tedy budou sedět brýle s širokými obroučkami. Dobrou volbou jsou také tzv. pilotky a obroučky užšího tvaru.

Oválný

Pokud máte obličej oválný, blahopřejeme. Budou vám sedět všechny tvary brýlí. Experimentovat můžete jak s tvarem brýlí, tak s barvou skel. Ti odvážnější mohou zvolit i úzké černé brýle ve stylu 90. let.

Trojúhelníkový

Svůj trojúhelníkový obličej zkuste výběrem správných slunečních brýlí opticky zúžit. Vhodné jsou pro vás sluneční brýle s jemnými obroučkami a bez zdobení. Vyzkoušejte například nesmrtelné pilotky, u kterých si můžete libovolně vybrat trendy zabarvení skel.

Podle značky

V každém případě bychom měli volit vždy osvědčené značky, které bezpečně koupíte v optikách nebo v některých drogeriích. Brýle mají být z certifikovaných materiálů, které zaručují jejich kvalitu. Jsou sice trochu dražší než u pouličních stánků, ale určitě se vám vyplatí. Levné brýle, které mají plnit účel na okrasu, nemají s ochranou zraku moc společného.

Podle filtru

Kvalitní brýle mají na vnitřní straně postranice uvedený certifikát CE a zároveň stupeň ochrany. Kategorie slunečního filtru se označuje číselnou hodnotou od nuly do čtyř. Vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro něž jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím méně světla čočka propouští. Skla s UV filtrem zaručují 100% ochranu proti veškerému UV záření. Jaké jsou letošní módní trendy brýlí, jsme psali zde. A nezapomeňte chránit před sluncem kvalitními brýlemi i oči vašich dětí!

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Julia Roberts ukázala vzácnou fotku svých dvojčat. Oslavila s nimi jejich osmnáctiny

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině