Tajemství přípravy zeleného čaje
Vybavení a suroviny
K přípravě opravdu dobrého čaje potřebujeme především kvalitní surovinu. Vyplatí se zajít do specializované čajovny, kde si vybereme sypaný čaj. Pokud nemáme konvičku, budeme potřebovat nějakou zhruba o objemu 300 ml. A pak samozřejmě misky na pití. Zelený čaj se nepije z hrnku s uchem. Dále se hodí bambusové nebo látkové sítko. Pokud nemáte na varné konvici teploměr, kupte si ho také v čajovně. K přípravě čaje bychom měli používat měkkou vodu, což může být v některých oblastech problém. Máte-li doma filtrační konvici, použijte ji. Nebo si kupte vodu kojeneckou. Měkká voda umožní získat čaj výraznější chuti.
Postup
Podle informací u čaje, který jste si koupili zvolte dávkování. Obvykle bývá kolem zarovnané lžičky na porci. Nasypte čaj do sítka. Uvařte vodu, ale čaj nezalévejte. Teplota vody by měla klesnout zhruba na osmdesát stupňů. Konkrétní teplotu se také dozvíte z balení čaje. Podobné to je i s dobou louhování. Pro každou odrůdu je jiná. Někdy je to minuta, jindy tři. Parametry dodržte. Při louhování mějte konvičku přiklopenou. Proto se často více hodí textilní sítko. Je jemnější, a navíc umožňuje použít víčko.
Po vylouhování sítko vytáhněte, ale čaj nevyhazujte. Dá se použít opakovaně. V tom případě použijte o něco teplejší vodu a trochu delší čas na louhování.
Servírování
Čaj naléváme z konvičky do čajových misek. Pokud máme návštěvu, můžeme nabídnout k zakousnutí i směs oříšků či drobného slaného pečiva koupeného v čajovně. Zelený čaj zásadně nesladíme a nesouvisí to se zdravotními důvody. Cukr či sladidla likvidují chuť zeleného čaje. Pokud si chceme navodit atmosféru čajovny, můžeme si pustit dobrou relaxační hudbu. Čaj tak splní i úlohu odpočinku uprostřed náročného dne.