Zatočte s klíšťaty jednou provždy! Vyrobte si proti nim účinnou zbraň

Klíšťata nesnáší vůni esenciálních olejů
📷
Dalších 6 fotografií v galerii
 Ostatní 
14. června 2017 09:08 / Shutterstock
  673   27
Klíště je zákeřný parazit vyskytující se v naší přírodě asi v sedmnácti druzích, z toho je nejčastější klíště obecné. Někdy v životě si ho z procházky přinesl asi každý.

Klíště žije v travnatých porostech smíšených lesů, vyskytuje se na loukách, v zahradách i městských parcích, takže přinést si ho můžete prakticky z každé procházky. Proti klíšťatům je nutné se bránit a prevence je zde opravdu na místě.

Bohužel repelenty, které se dají koupit v obchodech, už nejsou natolik účinné a klíšťata proti nim začínají být čím dál odolnější. Mnoha lidem je stříkání chemických látek po těle nepříjemné. Kromě toho by chtěli najít alternativu, která by namísto syntetických látek obsahovala výhradně přírodní látky. Takové repelenty by neškodily ani našemu zdraví, ani životnímu prostředí.

Mladí vědci prozkoumali 13 éterických olejů a dva konkrétní druhy klíšťat - Dermacentor a Haemaphysalis. Zjistili, že přírodní silice jako fenykl, muškátový ořech či anýz mají až čtyřikrát vyšší repelentní účinek než samotné repelenty proti rodu Dermacentor. Fenykl a muškátový ořech měly třikrát vyšší repelentní účinek Proti rodu Haemaphysalis se nejvíce osvědčil muškátový ořech, ale i silice ze zázvoru a bergamotu.

Co ještě pomáhá?

Jde o to, že vůně některých esenciálních olejů je pro klíšťata velmi nepříjemná. Klíšťata mají velmi dobře vyvinuté čichové vnímání a některá aroma pro ně mohou být až toxická. Předtím, než půjdete do přírody, si dejte do dlaní malé množství esenciálního oleje, rozetřete ho po povrchu válečku, kterým se odstraňují nečistoty z oblečení a můžete jím přetřít okraje nohavic, rukávů a dekoltu. Z klasických esenciálních olejů dobře odpuzují klíšťata zejména eukalyptový, mátový i levandulový olej, které klíšťata nemohou ani vystát. Účinný je i citrónový esenciální olej a olej vyrobený z citrónové trávy.

Éterické oleje jsou tak dobrou alternativou k chemickým repelentům.

Monika Thomsonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Sever Ameriky trochu jinak: Vydejte se po stopách ztracené anglické kolonie

Dům a zahrada

Léto přeje zlodějům. Důležité rady, které je dobré dodržet před odjezdem na dovolenou

Bydlení

Jak vyhnat klíšťata ze svého pozemku

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu