Jak ošetřit bodnutí hmyzem? Ocet není vždy ta pravá volba

 Ostatní 
16. června 2017 10:00 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Včelí bodnutí je nejnebezpečnější ze všech. Shutterstock
Pokud vám zrovna došel ocet, nezoufejte! Existuje totiž mnoho dalších domácích „léků", které vás zaručeně zbaví jak bolesti, tak otoku. Nejsou drahé, jsou spolehlivé a určitě je najdete i ve své domácnosti.

Co vás bodlo?

Pro ošetření bodných ran je dobré vědět, že ne na všechno zabírá ocet a že následná péče se může velmi lišit. Možná proto někteří tvrdí, že jim například cibule nikdy nepomohla, nebo naopak jejich příznaky ještě zhoršila. Stalo se tak proto, že bodnutí hmyzem hodili do jednoho pytle a zvolili špatnou léčbu.

Bodla-li vás vosa, neutralizujte ránu kyselinou. Z věcí, které najdete doma, to může být například citron, cibule, nebo vychvalovaný ocet.

Včelí bodnutí je pravý opak a proto jej neutralizujte zásadou. Tedy například mýdlovou vodou či jedlou sodou. Nejprve je ale nutné vytáhnout žihadlo a vymáčknout z rány jed. Místo následně ošetřete a poté ledujte, nebo chlaďte studeným obkladem.

Bodnout vás ale může i čmelák. Je to sice velmi nepravděpodobné, protože čmeláci útočí hlavně, když se jim dobýváte do hnízda. Tak jako tak je i čmeláčí bodnutí bolestivé podobně, jako včelí a hodně otéká. V tomto případě je vhodné použít mast proti alergii nebo pokud máte v lékárničce přímo gel na bodnutí hmyzem, je to ideální volba.

Sršní bodnutí je velmi bolestivé, i přesto, že obsahuje až padesátkrát méně jedu, než žihadlo, které ve vás zanechá včela. V každém případě vytáhněte zapíchnuté žihadlo místo chlaďte ledem v kapesníku.

Komár nebo ovád nepředstavuje pro člověka žádné riziko, i když štípnutí tímto otravným hmyzem neuvěřitelně a dlouze svědí. Vyvarujte se škrábání, což není někdy jednoduché a na štípance přikládejte ledové obklady.

Babské rady, které mohou pomoci

  • tekoucí voda – chlaďte s ní místo vpichu, což sníží otok a zabrání bakteriím, aby se usadily v ráně
  • ledový obklad – splaskne po něm i velký otok
  • cibule – na postižené místo jej přikládejte alespoň patnáct minut. Šťáva z cibule proniká do kůže a rána vás tak nebude tolik svědit
  • ocet – kapesník namočený v octu přikládejte alespoň půl hodiny
  • moč – možná neotřelé, ale moč desinfikuje, ničí bakterie a rána se pak lépe hojí
  • alkohol – když jen nakapete na kapesník, plenu nebo jakýkoliv kus látky a budete přikládat na ránu půl hodiny, vytáhne vám z tkáně horkost
  • Tea tree olej – ví se o něm, že má protizánětlivé účinky a desinfikuje. Místo stačí jemně pokapat
  • banán – babičky říkaly, že na štípance pomáhá kašička z banánů, které se spaří nad parou a oloupají, rozmačkají vidličkou a přiloží na ránu
  • aloe vera – pomáhá chladit ránu a mírní svědění
  • jitrocel kopinatý – má hojivé a desinfekční účinky. Používá se šťáva z listů. Podobné účinky má i řebříček obecný a okvětní lístky měsíčku
  • vlhké dřevěné uhlí – eliminuje jed

Najdou se ale i tací, kteří nedají dopustit na zubní pastu, čínskou kafrovou mast nebo švédské kapky. Ač neopodstatněný, tak velmi využívaný recept na zmírnění svědění po bodnutí hmyzem, je tzv. staročeský křížek. V místě štípance udělejte nehtem křížek a po chvilce přestane štípanec svědit - to ovšem platí především pro štípance od komára či ováda.

Máte nějaké další vyzkoušené rady, jak si pomoci od nepříjemného svědění nebo pálení?

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda