Dobrá zpráva pro milovníky kávy. Proti jakým nemocem pomáhá?

 Zdraví 
22. srpna 2018 11:45 / Jitka Jahodová
  6
📷
4 fotografie v galerii
Dopřejte si kávu bez výčitek Shutterstock
Káva je jedním z nejběžněji konzumovaných nápojů po celém světě a podle nejnovější studie může mít její pití pozitivní vliv na zdraví dospělého člověka. Výjimkou jsou jen těhotné ženy, lidé s neléčenými žaludečními vředy a také ti, co jsou krátce po srdeční příhodě.

Porovnáváním výsledků z více než 200 studií došli vědci k závěru, že pitím tří až čtyř šálků kvalitní kávy denně svému zdraví můžeme prospět a prodloužit si život. Odborníci se tak přiklánějí k názoru, že u kávy převažuje pozitivní vliv na lidský organismus.

Pití tří až čtyř šálků pomáhá snižovat riziko:

  • některých druhů rakoviny, včetně rakoviny prostaty, kůže a jater
  • cukrovky
  • onemocnění jater, včetně cirhózy
  • demence
  • diabetu typu 2
  • žlučových kamenů

Kde dále káva pomáhá?

Pití kávy podle všeho snižuje riziko úmrtí z důvodů srdečních onemocnění, přičemž největší snížení relativního rizika je právě při třech šálcích denně. Zdá se také, že existuje určitá souvislost mezi konzumací kávy a Parkinsonovou chorobou, depresí a Alzheimerovou chorobou. Zvýšení spotřeby neznamená větší riziko, ale příznivý účinek je méně výrazný. Jak působí káva na naše játra? Více se dozvíte v našem dalším článku.

Odborníci přesto upozorňují, že i když pití kávy je prokazatelně bezpečné, neznamená to, že by jej měli lékaři doporučovat jako prevenci onemocnění. Jak ukazuje tato studie, někteří lidé mohou mít vyšší riziko nežádoucích účinků a existuje "značná nejistota" ohledně účinků její větší spotřeby. Navíc je káva často konzumována s produkty bohatými na rafinované cukry a nezdravé tuky, a ty mohou nezávisle přispívat k nepříznivým zdravotním následkům. Proto je dobré pít kávu černou a bez cukru. O nemocech, které hrozí při nadměrném užívání cukru, jsme psali před časem.

Nicméně, dokonce i s těmito námitkami, mírná konzumace kávy se zdá být mimořádně bezpečná a může být zařazena jako součást zdravé stravy většiny dospělé populace. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Řachanda je už v šestém měsíci. Herečka se přestane objevovat v seriálu ZOO

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte