Po Vánocích a Silvestru se hodí detox

 Zdraví 
30. prosince 2019 14:49 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pro období detoxu je vhodné i smoothie Pixabay
Přibrali jste po svátcích nějaké to kilo? Cítíte se špatně? Nemáte dost energie. Je čas na pořádný detox. Nemusíte čekat na jaro a můžete se do něho pustit už nyní. Máme několik dobrých doporučení.

Detoxikace organismu působí v některých kruzích jako zaklínadlo. Faktem ale je, že jde o proces, který má napomoci navrátit naše tělo i mysl do dobré kondice. A právě to po svátcích, kdy se holduje jídlu i pití, velmi hodí.

Příprava

Není vhodné zahájit očistný detox okamžitě po bujaré oslavě konce roku či hned po dojedení zbytků salátu a řízků. Vhodné je pár dnů počkat a snažit se upravit v té době stravu do normálu, případně si začít zvykat na lehčí stravu. Vedle toho je ale vhodné si připravit i vše potřebné na proces očisty, abychom neměli kolem sebe zbytečná lákadla v podobě nevhodných potravin, ale také, aby nám nechyběly potraviny a pomůcky pro očistnou kúru. Dobře proto ukliďte v lednici i ve spíži. Jestliže s vámi zbytek rodiny do očisty nejde, odstraňte alespoň ty potraviny, které by pro vás představovaly největší lákadlo.

Vhodné pomůcky

Záleží pochopitelně na tom, jakou formu detoxu zvolíte. Ačkoli na internetu najdete množství návodů, které počítají jen s pitím zeleninových a ovocných šťáv, doporučujeme raději volit detox kombinovaný. Kvalitní odšťavňovač se vám proto bude jistě hodit, ale využijete také parní hrnec na přípravu dušené zeleniny a ryb. Využijete i filtrační konvici na vodu. Bude dobré, pokud v ní vyměníte filtrační patronu. Svou roli hraje i kvalitní struhadlo či škrabka na zeleninu, se kterou se vám dobře pracuje.

Zakázané potraviny

V průběhu očisty je třeba se důsledně vyvarovat mnoha potravinám, které běžně konzumujeme a některé jsou i docela zdravé. Především je ale třeba se vyhnout všem potravinám nezdravým. Nesmí se proto žádný alkohol, cukr v jakékoli podobě a rozhodně nejezte lepek. Pro očistu nejsou vhodné živočišné produkty s výjimkou kvalitních ryb. Nepijte kávu, která jinak není špatná. Nepijte ani černý či ovocný čaj. Nesolte. Samozřejmě nekuřte. Nepijte ani sodovou vodu. Pochopitelně jsou nevhodné jakékoli průmyslově upravované potraviny. Jídlo s obsahem konzervantů, éček a dalších přísad.

Příklad jídelníčku

Hned po ránu si dopřejte sklenici teplé vody s citronem. Poté si k snídaní můžete dát sklenici zeleninové šťávy. Určitě je vhodné, aby byla šťáva bohatá na zelené druhy plodin. Velmi zdravá je též červená řepa, ale nezapomeňte, že její pití ve větším množství může vyvolat i lehkou otravu. O tom jsme psali více v článku zde. Jako svačinu si dopřejte ovocnou šťávu nebo kousek ovoce či trochu bílého jogurtu bez konzervantů. K obědu si dejte menší porci ryby a zeleninu, obojí připravené v páře. Odpolední svačinou může být kousek zeleniny. K večeři třeba lehký zeleninový salát s jogurtem ochucený bylinkami. K pití v průběhu dne používejte vodu případně bylinné čaje podporující detox.

Vhodné aktivity

Protože detox není žádným náročným půstem, je možné se i běžně hýbat. Velmi vhodná je chůze, ale i lehčí běh. Protože škodliviny odcházejí pocením, je možné si dopřát třeba saunu. Rovněž další relaxační aktivity, bazén či masáže jsou vhodné.

Pozor – důležité!

Proces detoxu by měl trvat tři až pět dnů. Možná vás začne bavit, takže u něho vytrváte déle. Rozhodně je ale dobré vědět, kdy se do detoxu nepouštět. Jde zejména o období těhotenství a kojení. Také není vhodné, abyste prodělávali detox, jestliže řešíte nějaké složité situace v práci či doma. V případě vážnějšího onemocnění konzultujte svůj záměr s detoxem s lékařem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřela Kirstie Alley, hvězda filmu Kdopak to mluví. Její filmový kolega John Travolta vyjádřil velký...

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte