Šťovík má vynikající zdravotní účinky a posílí imunitní systém
Šťovík najdete především na loukách, stráních a okolo říčních břehů. Sbírají se jeho listy. Nejchutnější jsou ty mladé, které můžete nasbírat na jaře. Šťovík se často používá jako příloha do některých pokrmů. Můžete ho přidat do polévek, salátů, majonéz či omáček.
Kyselá chuť šťovíku někomu nemusí chutnat, ale jeho zdravotní účinky rozhodně stojí za to. Neměli byste ho však konzumovat samotný ve velkém množství. Ideální je, když si z něj uděláte čaj. Někomu častá konzumace šťovíku totiž může způsobit zdravotní problémy, takže ho jezte s mírou. Potíže může vyvolat zejména u jedinců, kteří trpí dnou a tvoří se jim ledvinové kameny. Bez tepelné úpravy by ho neměli jíst ani kojící ženy.
Jarní detoxikace
Šťovík se řadí mezi detoxikační byliny. S jeho pomocí si můžete vyčistit organismus od škodlivých toxinů. Budete se cítit lépe a mít více energie. Šťovík obsahuje velké množství vitaminu C a má močopudné účinky. Kyselá rostlinka je bohatá na železo, které pozitivně ovlivňuje krvetvorbu. Šťovík stimuluje činnost jater a pročišťuje trávicí trakt.
Jarní detoxikaci se šťovíkem provedete tak, že si z něj vylouhujete odvar, který budete pít jednou denně po dobu pěti dní. Pokud se po něm budete cítit dobře, můžete ho pít i déle. Čaj si připravíte tak, že listy šťovíku nakrájíte na malé kousky a naberete je na jednu čajovou lžíci.
Ke šťovíku můžete přidat ještě čajovou lžičku kopřiv či pampeliškových listů. Všechny léčivky zalijte převařenou vodou a nechte zhruba deset minut vylouhovat. Nakonec je přeceďte a můžete čaj popíjet během celého dne.
Zánět dásní, afty a opary
Trápí vás zánět dásní, afty či opary? Všechna onemocnění jsou velmi nepříjemná. V boji proti nim vám pomůže šťovík. Udělejte si z něj odvar. Nakrájené lístky šťovíku zalijte horkou vodou, nechte je vylouhovat a vychladnout. Následně odvar použijte jako kloktadlo. V takovém případě ho nepolykejte, ale vyplivněte. Opakujte každý den.
Kožní onemocnění
Šťovík obsahuje kyselinu šťavelovou, díky které vám může pomoci i s kožními nemocemi. Slouží zejména jako doplňková léčba lupénky. Můžete ho vyzkoušet ale i na ekzém. Nadrťte si listy šťovíku a přikládejte je na postižená místa. Opatrně je zavažte šátkem.
Listy šťovíku nechte působit zhruba patnáct až dvacet minut. Předtím ho však vyzkoušejte pouze na malém místě pokožky, abyste věděli, jak na něj reaguje. Dále čtěte: Z pampelišky si můžete vyrobit pleťovou vodu či ocet.