Způsoby, jak lze zamezit pocení hýždí v letních dnech
Intenzita pocení je u každého člověka individuální. Frekvence potu závisí na hormonální hladině, tělesné hmotnosti a genetice. Lidé mají dva typy potních žláz. Apokrinní žlázy produkují páchnoucí látky. Ekrinní žlázy vylučují nepáchnoucí směs vody a soli, aby snížily tělesnou teplotu.
Mezi hýžděmi najdete pouze ekrinní žlázy, jejichž pot sice nepáchne, ale můžete z něj mít nepříjemný pocit. Zachycená vlhkost mezi hýžděmi může vést k hromadění bakterií, což zvyšuje riziko infekcí či vyrážek. Naštěstí existuje několik způsobů, jak pot regulovat.
Noste bavlněné spodní prádlo
V prvé řadě se zaměřte na materiál spodního prádla. V horkých letních dnech noste pouze spodní prádlo vyrobené z bavlny. Jde o přírodní látku, která umožní pokožce dýchat. Odvádí z těla vlhkost, ve spodním prádle vám nebude takové vedro. Prádlo z bavlny se hodí nejen ke každodennímu používání, ale můžete si je obléci i před sportem nebo jinou fyzicky náročnou aktivitou. Ženy mají možnost v létě nosit sukně, čehož by měly využít, aby nechaly průchod proudění vzduchu. Muži mohou nosit alespoň volné kraťasy.
Vyzkoušejte dětský pudr
Dětský pudr nemusí používat pouze děti. V horkých letních dnech se bude hodit i dospělým. Pokud se vám potí zadek, před odchodem z domu prášek jemně aplikujte mezi hýždě. Absorbuje vysokou vlhkost a sníží nepříjemné tření. Můžete si ho vzít s sebou kamkoliv. Když přestane účinkovat, můžete jej aplikovat znovu. Pokud vám dětský pudr dráždí pokožku, využijte jiný prášek na bázi kukuřičného škrobu.
Noste s sebou náhradní prádlo
Pokud uctíte, že se vám začínají potit hýždě, vyhledejte toaletu, kde se budete moci hned převléci. Být v promočeném spodním prádle několik hodin rozhodně není příjemné ani nijak přínosné, protože můžete mít podrážděnou pokožku. Ideální by bylo, pokud byste se mohli i častěji během dne osprchovat. Po umytí můžete aplikovat výše zmíněný dětský pudr.
Častěji choďte po místnosti
Během pohybu se sice člověk více potí, ale dlouhodobé sezení přispívá k rychlejšímu množení bakterií a kvasinek. Sezení na zpocených hýždích blokuje proudění vzduchu. Pokud máte ve své práci možnost se občas projít po místnosti či chodbě, využijte toho a alespoň jednou za hodinu udělejte několik kroků. Překonejte se, i když se vám nechce. V horkém počasí se člověk nechce moc hýbat, natož vydatně jíst těžká jídla. Dejte si potraviny, které nezatíží váš organismus a dokáží vás ochladit.
Zdroj: medicalnewstoday.com, prevention.com.