Příliš časté pití šumivých nápojů a minerálek může škodit!
Lidské tělo je plné vody a je nezbytné vodu mu stále dodávat. Voda tvoří asi 70 procent lidského těla. Proto se doporučuje vypít každý den alespoň 2,5 litru tekutin. Do celkového množství přitom patří i voda obsažená v ovoci či polévce. Naopak se nepočítá káva, mléko, alkohol. Ideální přitom je pít v průběhu celého dne po doušcích. Na druhou stranu není dobré pít hned po jídle. Žaludečním šťávám je dobré nechat prostor k trávení.
Voda je základ
Ideální je pít čistou, neperlivou vodu, do které můžeme občas vymačkat citrón. Zejména ráno se doporučuje vypít sklenici vlažné, čisté vody. Po dlouhé noci bývá organismus dehydrovaný, což vede ke stresu a únavě. Ranní pití citrónové vody pomáhá nastartovat metabolismus. Do vody můžeme vymačkat také mandarinku, která stejně jako další citrusy ochlazuje imunitní systém. Při detoxikační kůře je prospěšné přidávat do vody trochu jablečného octa. Ten podporuje trávení a pomáhá udržovat správné PH v žaludku.
Limonády bez bublinek
Obchody jsou zahlceny různými limonádami a šťávami nejrůznějších barev a chutí. Pro naše zdraví znamenají velkou zátěž, protože v nich přijímáme velké množství cukru, umělých sladidel, barviv, dochucovadel a stabilizátorů. Limonády slazené cukrem obsahují často až 20 kostek cukru v jednom litru. Pokud jsou limonády ještě navíc plné bublinek, přímo nám škodí. Pití sladkého šumivého nápoje otupuje vnímání sladkosti, což způsobuje, že po sladkém toužíme ještě víc. Bublinky tedy v podstatě zintenzivňují chuť sladkého a zároveň vzbuzují i další touhu po něm.
Minerálky
Vhodným doplňkem pitného režimu jsou také minerální vody. I tady je ale třeba zvážit, jak velké množství požívat. Ne každá minerálka je totiž vhodná ke každodenní konzumaci. Opatrnost se doporučuje zejména u vod, které jsou vysoce mineralizované, tedy mají mineralizaci nad 1500 mg/l rozpuštěných pevných látek. Takové vody jsou vhodné při zátěži, v letním období nebo při sportu, kdy je potřeba rychle doplnit minerály.
Dospělý člověk, který přijme většinu vody z potravy (v okurce je 96 procent vody, v melounu či rajčatech 94 procent, voda je i v pečivu, polévkách apod.), by měl pít denně zejména čistou vodu a minerálky požívat jako doplněk. V ideálním případě by mohl pracující muž vypít téměř litr čisté vody, čtvrt litru čaje, čtvrt litru zeleninových a ovocných šťáv a čtvrt litru minerálky za den. Pokud sportuje, doporučuje se doplnit tekutiny právě formou minerálních vod.