Hliník ve vodě a v potravinách. Neuvěříte, co udělá s vaším tělem!

Snažit se vyhnout hliníku je doslova boj s větrnými mlýny
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
23. července 2018 10:17 / Shutterstock
  13   2
Pravidelně u nás píšeme o tom, jaké vzácné a prospěšné látky se nacházejí všude kolem nás. Ať již v potravinách, bylinkách či kosmetice. Méně často píšeme o odvrácené straně toho, čím jsme obklopeni, co přijímáme do těla spolu s potravou či co si aplikujeme na tělo.

Dnes jsme se zevrubněji podívali na hliník. Tento kov se vyskytuje všude kolem nás, dokonce je uměle přidáván do pitné vody, potravin, kosmetických přípravků, tetrapakových obalů, cigaret, léků či vakcín, takže snažit se mu vyhnout by byl doslova boj s větrnými mlýny. Ano, podařilo se nám zbavit se hliníkových příborů a jiných nádobí z hliníku, ale to je jen kapka v moři. 

Ačkoliv lidé, zvířata ani rostliny přirozeně hliník neprodukují a tedy ani nepotřebují, přece jsme jím obklopeni ze všech stran. Je totiž součástí denně používaných věcí v domácnosti.

Kde všude najdeme hliník?

Hliník je v současnosti přidáván do mnoha věcí, ze kterých jíme či pijeme. Do alobalu si balíme potraviny. A je přítomen i například v antiperspirantech, zubní pastě, aspirinu, v sýrech, pivu či vlhčených ubrouscích. Hliník je prostě všude kolem nás.

Vliv hliníku na naše zdraví

Vědecké výzkumy prokázaly, že hliník výrazně škodí našemu nervovému systému a likviduje naše mozkové buňky. Značně přispívá ke vzniku Alzheimerovy choroby, poruch řeči, ale má na svědomí i selhávání ledvin. Děsivá představa. Ale tím, že před těmito informacemi budeme strkat hlavu do písku, nic nevyřešíme. Nástup demence prozradí dva orgány na vaší tváři. Víte jaké?

K čemu tedy hliník dobrý?

V dávné minulosti byl hliník dokonce vzácnější než zlato. Na hodnotě klesl až po objevení bauxitu, tedy nerostu s vysokým podílem hliníku. Lidstvo hliník využívá především pro jeho elektrickou vodivost, lehkost a odolnost proti rezu. V mnohých průmyslových odvětvích je hliník prostě nepostradatelný. 

Jak eliminovat množství hliníku?

V první řadě přestaňte používat všechny hliníkové nádoby v domácnosti a snižte na minimum používání potravin a nápojů z hliníkových obalů. Rovněž si začněte pečlivě vybírat kosmetické přípravky a přípravky do domácnosti podle jejich složení.  Pokud máte na výběr,  nekupujte výrobky  s obsahem látky Aluminium, Aluminium powder, Aluminium chorohydrate, Aluminium stearates, či alumium zirconum. Svému zdraví tak můžete jen prospět. O tom, jak si vyrobit bezpečný antiperspirant, jsme psali před časem.

Monika Thomsonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Opravdový poklad mezi ostrovy. Na návštěvu bez povolení ale zapomeňte

Dům a zahrada

Vezměte si z dýní maximum. Zpracujte i semínka, jsou plná vitaminů a minerálů

Bydlení

Jak správně používat a skladovat med, aby v něm zůstaly účinné látky. Mnoho lidí chybuje

Zavřít reklamu