Hliník ve vodě a v potravinách. Neuvěříte, co udělá s vaším tělem!

 Ostatní 
23. července 2018 10:17 / Monika Thomsonová
  2
📷
4 fotografie v galerii
Snažit se vyhnout hliníku je doslova boj s větrnými mlýny Shutterstock
Pravidelně u nás píšeme o tom, jaké vzácné a prospěšné látky se nacházejí všude kolem nás. Ať již v potravinách, bylinkách či kosmetice. Méně často píšeme o odvrácené straně toho, čím jsme obklopeni, co přijímáme do těla spolu s potravou či co si aplikujeme na tělo.

Dnes jsme se zevrubněji podívali na hliník. Tento kov se vyskytuje všude kolem nás, dokonce je uměle přidáván do pitné vody, potravin, kosmetických přípravků, tetrapakových obalů, cigaret, léků či vakcín, takže snažit se mu vyhnout by byl doslova boj s větrnými mlýny. Ano, podařilo se nám zbavit se hliníkových příborů a jiných nádobí z hliníku, ale to je jen kapka v moři. 

Ačkoliv lidé, zvířata ani rostliny přirozeně hliník neprodukují a tedy ani nepotřebují, přece jsme jím obklopeni ze všech stran. Je totiž součástí denně používaných věcí v domácnosti.

Kde všude najdeme hliník?

Hliník je v současnosti přidáván do mnoha věcí, ze kterých jíme či pijeme. Do alobalu si balíme potraviny. A je přítomen i například v antiperspirantech, zubní pastě, aspirinu, v sýrech, pivu či vlhčených ubrouscích. Hliník je prostě všude kolem nás.

Vliv hliníku na naše zdraví

Vědecké výzkumy prokázaly, že hliník výrazně škodí našemu nervovému systému a likviduje naše mozkové buňky. Značně přispívá ke vzniku Alzheimerovy choroby, poruch řeči, ale má na svědomí i selhávání ledvin. Děsivá představa. Ale tím, že před těmito informacemi budeme strkat hlavu do písku, nic nevyřešíme. Nástup demence prozradí dva orgány na vaší tváři. Víte jaké?

K čemu tedy hliník dobrý?

V dávné minulosti byl hliník dokonce vzácnější než zlato. Na hodnotě klesl až po objevení bauxitu, tedy nerostu s vysokým podílem hliníku. Lidstvo hliník využívá především pro jeho elektrickou vodivost, lehkost a odolnost proti rezu. V mnohých průmyslových odvětvích je hliník prostě nepostradatelný. 

Jak eliminovat množství hliníku?

V první řadě přestaňte používat všechny hliníkové nádoby v domácnosti a snižte na minimum používání potravin a nápojů z hliníkových obalů. Rovněž si začněte pečlivě vybírat kosmetické přípravky a přípravky do domácnosti podle jejich složení.  Pokud máte na výběr,  nekupujte výrobky  s obsahem látky Aluminium, Aluminium powder, Aluminium chorohydrate, Aluminium stearates, či alumium zirconum. Svému zdraví tak můžete jen prospět. O tom, jak si vyrobit bezpečný antiperspirant, jsme psali před časem.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...