I dětem je v létě horko. Poradíme vám, jak se s ním vyrovnat

 Děti 
02. srpna 2018 07:57 / Šárka Sokolská
  0
📷
6 fotografií v galerii
Malé děti si bohužel neumějí říct, zda je jim horko  Sutterstock
Tropické teploty nejsou příjemné pro nikoho, zvlášť pro děti ne. Přinášíme několik tipů, jak jim je v době veder co nejvíce zpříjemnit.

Léto má i své stinné stránky. Když jdou teploty nad třicítku a v noci neklesají pod dvacet stupňů, podepisuje se to na každém z nás. U malých dětí je však třeba dbát na řadu věcí, včetně oblečení a pitného režimu, protože si neumějí říct, zda je jim horko, nebo jestli mají žízeň. O to je horší poznat, co je zrovna v tu chvíli pro ně ideální.

Pryč s peřinami

Syntetické materiály prostě do postýlek nepatří. A v létě to platí dvojnásob. Tyto látky nesají pot, zato pachy ukládají až moc dobře. Používejte proto povlečení z čistě přírodních materiálů, ideálně ze stoprocentní bavlny. Během tropických nocí používejte jenom samotné povlečení, ale zapnuté, bez vnitřní deky. Na spaní volte lehké bavlněné pyžamko s krátkými rukávy. Není pravda, že jim nahatým bude lépe. Tělo, které se potí, potřebuje mezi sebou vrstvu, která odvádí pot.

Vlažná koupel

Dopřejte dětem před spaním vlažnou sprchu. Rozhodně ne ledovou. Miminka i větší děti můžete v extrémních teplotách omývat žínkou namočenou ve vlažné vodě. Stejně tak jim můžete dopřát o jednou koupel navíc, či jim rovnou napusťte malý bazén. Děti vodu přece jen milují.

Nechoďte na slunce

S malými miminky nikdy nechoďte na přímé slunce. V kočárku totiž může teplota dosáhnout až 50 °C. A nikdy, ale opravdu nikdy, nepřekrývejte boudu plenou. O tomto nebezpečí jsme více psali zde. Nejlepší pro miminko je poležení na odvětrávací matraci ve stínu. Ale pozor, i tam mohou dosáhnout UV paprsky. Proto miminko mažte opalovacím krémem s vysokým UV faktorem. Ve stínu klidně můžete prcka svléknout úplně. Uvidíte, jak bude spokojený.

Jak ochladit pokoj

Klimatizace je sice fajn, ale miminkům příliš nesvědčí. Pokud ji tedy máte, nastavte ji maximálně na 24 stupňů, ne víc. Miminko se dá ochladit i tak, že v okolí postýlky rozvěsíte vlhké ručníky, tím trošku snížíte teplotu vzduchu.

Pitný režim

U dětí bychom měli pečlivě sledovat příjem tekutin, protože dítě se dehydratuje mnohem rychleji než dospělý. V porovnání s dospělým má dítě větší tělesný povrch, kterým voda uniká. To, co odejde, se musí do těla vrátit. Větším dětem dávejte nejlépe vodu, žádné sladké nápoje. Kojené děti určitě budou vyžadovat častější přísun mléka. Klidně jim ho dopřejte. Vodu ani další tekutiny nepotřebují. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu