Pozor na onemocnění způsobené počítačem. Co všechno vám hrozí?

Stálé sezení u počítače s sebou nese značná zdravotní rizika
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
23. října 2018 17:00 / Pixabay
  9   0
Počítače, telefony a tablety sice dokážou přivodit člověku různé typy závislostí, ale dnes se chceme zaměřit na nemoci, které vznikají špatným sezením u počítače. Máme několik důležitých rad, které jim umí předejít.

Člověk má sice po lidoopech schopnost si sednout, ale podobně jako u opic spíš bylo v plánu, aby byl člověk stále v pohybu. Dnešní sezení u počítače je proto něco velmi nepřirozeného, co nám může zdravotně uškodit. Nejde jen o samotná záda a bolesti v různých částech páteře. Pokud ale budete dbát na zásady zdravého sezení, můžete se potížím vyhnout.

Co hrozí

Vedle bolestí zad, páteře a problémů s plotýnkami se můžete dočkat také problémů se zápěstími, lokty i rameny. Postihnou vás bolesti dolních končetin v souvislosti se špatným prokrvováním. Mohou vás pronásledovat záněty šlach a kloubů, může se objevit syndrom tenisového loktu či karpálního tunelu. V neposlední řadě se vám může také zhoršovat zrak. Pokud budete bez pohybu, dostaví se nadváha, potíže s trávením a další komplikace s tím spojené.

Židle je základ

Pro zdravé sezení je důležitá správná židle. Musí především vyhovovat vašemu tělu, ale některé zásady jsou jasné. Měli byste mít možnost sedět na židli vzpřímeně. Je skvělé, pokud je židle výškově nastavitelná, abyste měli nohy dobře opřené o zem a současně lokty ve výšce pracovní desky stolu. Lýtko se stehnem by mělo svírat přibližně pravý úhel. Je dobré sedět na celé ploše sedáku, aby mohla fungovat bederní opěrka. Doporučuje se, aby monitor byl asi 45 – 70 cm od očí. Střed monitoru by měl být o něco níž, než je výška vašich očí. Díváte se tedy mírně z výšky, rozhodně ne směrem nahoru. Občas se dívejte také z okna a přeostřujte na různé předměty v místnosti. Pomůžete svým očím. O dalších důležitých věcech týkajících se zraku se dočtete zde.

Pohyb

Nikdy nepřipusťte, abyste u počítače nebo jiné práce, která je fixována na jedno místo u stolu, jen nehybně seděli. Nejpozději po hodině se rozpohybujte. Máte-li možnost se pohybovat častěji, určitě to využijte. Jestliže tomu okolnosti nebrání, zacvičte si a hlavně se protahujte, abyste uvolnili všelijak ztuhlé svaly, které jinak začnou působit hrozné bolesti. I v průběhu sezení můžete díky pohybu horních končetin a zad provádět nenápadné cviky, které ale zpříjemní vaši práci.

Nejen židle se hodí

Ne vždy je možné, abyste měli k práci různé pomůcky na sezení. Jestliže ale pracujete v kanceláři, kde nic nebrání mít i něco navíc vedle židle, pak je skvělé, když kancelářskou židli vystřídáte s klekačkou a třeba i velkým nafukovacím míčem. Každá tato pomůcka není vhodná na celých osm hodin, ale pokud styl sezení střídáte, budete se určitě cítit lépe.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Dům a zahrada

Asijské berušky se rychle množí, zapáchají a koušou. Možnosti, jak se jich lze zbavit

Bydlení

Snaha šetřit za každou cenu se při stavbě domu nebo vybavení bytu může prodražit

Zavřít reklamu