Jak postupovat při zánětu močového měchýře

Zánět močového měchýře se přihlásí bolestí v podbřišku a pálením při močení
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
06. ledna 2019 10:36 / Pixabay
  2   0
Jde o onemocnění, které častěji postihuje ženy. Ale v žádném případě ho nesmíme zanedbat. Poradíme vám, co dělat, když se u vás projeví.

Zánět močového měchýře neboli cystitida postihne alespoň jednou za život každou druhou ženu. Mužů méně, neboť bakterie se u nich do močové trubice obtížněji dostávají. Co ale dělat, když se nemoc objeví? A jak ji poznat?

Příznaky

Typickým příznakem cystitidy je pálení při močení, bolesti v podbřišku, nucení na močení, zvýšená teplota a někdy i malé množství krve v moči. Moč může být více cítit, bývá zakalená. Příznaky se nemusí projevit všechny. Důležité je umět odlišit zánět močového měchýře od zánětu ledvin. Jakmile vás bolí spíše v zádech a máte nejen zvýšenou teplotu, ale horečky, jedná se o podstatně závažnější stav a k lékaři musíte okamžitě.

Léčba

Při prvních projevech cystitidy nemusíte panikařit. Někdy nemoc odezní s vhodnou domácí léčbou. Důležité je stanovit si jasně začátek příznaků a pozorovat jejich vývoj. Jestliže nemoc do tří dnů nezmizí, určitě běžte okamžitě k lékaři, protože komplikace by mohly být závažné.

Je třeba začít přijímat dostatek tekutin. Zejména čistou vodu a neslazené nápoje, do kterých se nepočítají nápoje alkoholické a káva. Na každých deset kilo vaší hmotnosti byste měli vypít asi 3 deci vody. Z bylinek stojí za použití lichořeřišnice, rakytník a extrakt z brusinek. Abyste ulevili bolestem, můžete použít volně prodejný ibuprofen, ale ten opravdu jen uleví příznakům. Samozřejmě buďte doma, v teple a v klidu.

Pokud nemoc neustoupí, navštivte lékaře. Nejčastější příčinou jsou sice bakterie Escherichia coli, ale nejlepší je, pokud lékař provede rozbor a nasadí léčbu antibiotiky, která budou cílit na kmen, který nemoc vyvolal. Cystitida totiž bývá způsobena i jinými bakteriemi.

Ještě jiný postup je třeba zvolit v případě těhotenství. Tam by žena neměla otálet a měla by vyhledat lékaře okamžitě při prvních příznacích. Cystitida totiž v tomto případě může vést až k potratu.

Prevence

Mezi základní preventivní opatření patří dodržování hygienických návyků. Zejména ženy by měly respektovat po močení směr utírání vždy zepředu dozadu. V opačném případě hrozí snadné zavlečení bakterií z oblasti řitního otvoru k močové trubici. Někdy dochází k infekci močového měchýře po divočejším sexu. Nevhodný je také nadměrný přísun sladkých jídel a cukrovinek. Škodí kouření, které snižuje slizniční imunitu. Pokud se zajímáte, jak s kouřením přestat, může vás inspirovat článek zde.

📷
3
fotografie
Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Science centrum seznámí děti s vědou zábavnou formou. Vyzkoušet si mohou i trénink kosmonautů

Dům a zahrada

Špatné návyky v domácnosti, které vás stojí peníze

Bydlení

I starý květináč může být opět hezký. Chce to jen mít dobrý nápad

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu