Lyžařské brýle umí víc, než jen ochránit vaše oči před zraněním

 Ostatní 
07. ledna 2019 16:46 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Lyžařské brýle mají důležitou ochrannou funkci Shutterstock
Lyžařská sezona je už v plném proudu a i na českých sjezdovkách jsou skvělé sněhové podmínky. Pokud se chystáte na svah, neměli byste zapomenout na lyžařské brýle. Rozhodně nejde o zbytečný módní doplněk, lyžařské brýle jsou naopak velmi praktické a užitečné.

Lyžařské brýle jsou skutečně multifunkční ochranná pomůcka pro každého sjezdaře. Neplní jen funkci „zlepšováku“ vidění, když zrovna svítí zimní slunce nebo padá sníh, případně není přes mlhu vidět dál než na metr. Poskytují i tepelnou ochranu před chladem, ochranu oka před mechanickým poškozením nebo vám umožní vzít si na svah i vaše oblíbené dioptrické brýle.

Na první pohled se zdají být všechny téměř stejné a odlišují se jen svým designovým provedením. Jenže to je velký omyl, rozdíly mezi jednotlivými lyžařskými brýlemi mohou být doslova propastné. S kvalitou provedení obvykle souvisí i cena. Ne vždy se ale vyplatí šetřit za každou cenu. Určitě například oceníte ventilaci brýlí, která vám přijde vhod, když se na svahu zapotíte. Pokud do brýlí více zainvestujete, můžete na oplátku čekat propracovanější polstrování rámečku nebo větší odolnost brýlí, takže se vám hned tak nepoškrábou či jinak nerozbijí.

Základem je dobrý zorník

Kvalitní a opticky korektní zorník je základem každých dobrých lyžařských brýlí. Stoprocentní ochrana proti UV záření je zaručena už nezbytným splněním bezpečnostní normy při uvedení brýlí na trh. Vedle mechanické ochrany slouží hlavně k filtraci světla, jejichž jednotlivé složky od sebe může oddělovat. Podle toho rozlišujeme tři typy zorníků:

  • Propouští celé spektrum barev a nefiltruje žádnou jeho složku.
  • Zeslabuje modrou složku barevného spektra. Místo ní vyzdvihuje zelenou, žlutou a červenou. Modré složky bývá ponecháno okolo 20 – 30 %.
  • Má nulovou propustnost modré složky spektra.

Žluté, oranžové nebo do růžova zbarvené zorníky vnímání kontrastu zlepšují, a tím pohled celkově rozjasňují. Pokud ale zrovna vysvitne sluníčko, budou vaše oči z přílišného světla brzy unavené.

Brýle se ztmaveným zorníkem jsou zase vhodné do ostrého světla, například na ledovci.

Vhodným kompromisem by mohly být brýle fototropní, tedy ty, jejichž zorník se sám zbarví podle stávajících podmínek. Pokud ale vede sjezdovka po slunci i ve stínu, brýle nestihnou na rychlou změnu reagovat. Nejdůležitějším aspektem výběru vhodných brýlí tak zůstává individuální citlivost na světlo a barvy.

Na co si dát pozor

Na co si dát pozor při výběru lyžařských brýlí? Samozřejmostí by mělo být, že brýle jsou vybaveny proti zamlžování a při svém případném zničení nezanechávají ostré úlomky. To je základ. Zaměřte se ale i na další apsekty. A pokud vám opravdu záleží na bezpečnosti, pořiďte si na lyžování i ochranu páteře, o které jsme psali zde.

Odvětrání

Podle toho, jak moc se potíte, vám postačí standard nebo budete potřebovat lepší odvětrání. Sebesofistikovanější antifogy (úpravy proti mlžení) a dvojitá skla však nemohou překonat přírodu a fyziku. Když už vlhkost v tak malém prostoru přesáhne kritickou mez, může být její snížení dost zdlouhavé, zvláště za vlhkého sněžení nebo deště.

Pozor dejte i na to, že na lyžařské helmě či čepici se vám usazuje vlhkost, kapky vody či sníh, takže při posunu brýlí z očí na helmu si namočíte polstrování rámečku, a tím vlhkost v brýlích podpoříte. Stále tedy platí stará dobrá zásada brýle nechávat na očích a bránit vlhkosti, aby pronikla do prostoru mezi zorníkem a obličejem.

Kompatibilita

Kompatibilita lyžařských brýlí s přilbou nebo obličejem je zásadní. Dnes je většina brýlí tzv. helmet compatible, ale ani nákup brýlí a přilby od jedné značky nezaručí, že zrovna na vaší hlavě budou spolu sedět optimálně. Navíc máte-li jeden kus výbavy starší a dokupujete nový, nemusí být shoda ani v případě jednoho výrobce samozřejmostí.

Vhodný není ani velký prostor mezi horní hranou brýlí a helmou (nápor chladu na čelo, lze řešit kuklou do helmy), ani prostor žádný (ucpává se ventilace na vršku rámečku a krycí molitan může nasávat vlhkost ze sněhu). Správně kompatibilní brýle mají pruženku („gumu“) připevněnou na brýlích hodně vepředu, aby dobře kopírovala tvar helmy. U některých brýlí je dobré zkontrolovat, zda vám rozpínací/nastavovací přezka pruženky nekoliduje s klipem v zadní části brýlí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej