Víte jaký make-up vám sluší nejvíce? Výběr barev je důležitý, s tváří dokáže divy

Každé ženě sluší jiné barvy
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Krása 
26. ledna 2019 10:01 / Shutterstock
  4   0
Někdo nemá s výběrem barvy oblečení či dekorativní kosmetiky žádný problém, řada žen ale v tomto ohledu značně tápe. Přitom vhodný výběr barev je velmi důležitý, protože s vaší tváří dokáže divy. Naštěstí existuje jednoduchý návod, jak se už nikdy v barvě očních stínů či rtěnky nesplést.

Že každé ženě svědčí jiné barvy, není nic překvapujícího. Pokud si ale nejste jistá, zda zrovna vy máte v drogerii sáhnout po rudé rtěnce nebo raději jemnější růžové, spolehněte se na barevnou typologii. Ta vychází z rozdělení lidí na různé typy, charakterizující čtvero ročních období. Stačí si ujasnit, zda právě vy jste jarní, letní, podzimní či zimní typ a máte vyhráno.

Barevná typologie

Snad každá žena má svou oblíbenou barvu, o které ví, že jí opravdu sedne. A naopak jsou takové odstíny, kterým se vyhýbá velkým obloukem, protože jí absolutně nesluší. Za vším je právě barevná typologie. Vychází z teorie, která poukazuje na to, že každého člověka lze přiřadit podle barvy očí, přirozeného odstínu vlasů a pleti do jedné z barevných skupin. Jarní a letní typy lze řadit do teplých tónů, zimní a podzimní naopak do studených.

Teplý nebo studený typ?

Pokud stále marně hledáte svou oblíbenou barvu, zkuste barvu oblečení a líčidel zvolit podle toho, jaký jste typ. V prvé řadě je třeba zjistit, zda patříte mezi studený či teplý typ.

Studené typy lidí

Studené typy lidí se vyznačují několika charakteristickými rysy:

  • Mají citlivou pokožku, která při delším pobytu na slunci  zčervená.
  • Jejich oči jsou zelené, modré nebo šedé.
  • Mají černé, hnědé nebo blond vlasy s podtóny modré, stříbrné či fialové.
  • Nejlépe se cítí v černé a bílé barvě.

Teplé typy lidí

I teplé typy lidí mají svá specifika:

  • Opalují se rychle a málokdy se spálí.
  • Barva očí je tmavě hnědá až oříšková.
  • Mají vlasy se zlatými, oranžovými nebo hnědými podtóny.
  • Sluší jim hnědá nebo barva slonoviny.

Čtvero ročních období

Když už zjistíte, zda patříte mezi studené či teplé typy, můžete svou osobnost charakterizovat ještě podrobněji.

Jarní typ

Vlasy – plavá až zlatá blond se zlatavými odlesky, světle hnědé s jemným nádechem lehce do červena či do žluta.
Pleť – velmi světlá pleť, může být lehce narůžovělá, broskvový odstín, dobře se opaluje, pihy mohou mít zlatohnědý odstín.
Oči – světle modré, mohou být i tmavě modré, šedozelené či oříškové.
Rty – lehce červené.

Pro jarní typ jsou v dekorativní kosmetice ideální jemné pastelové tóny: džínová modř, zelená, růžová, šedá, na rty je vhodná korálově červená či lososová.

Co se týká oblečení, vyvarujte se vybledlým odstínům. Ve vašem šatníku by neměla chybět žlutá ve všech možných tónech. Vybírejte jemné, světlejší odstíny barev. Jarnímu typu sluší krémová bílá, slonovinová kost, světle béžová, zlatá, žlutá, mléčná čokoláda, zářivá zlatožlutá, jasná žlutá, světle oranžová, tmavší oranž, meruňková, tmavá červená, korálová barva, tyrkysová, bledě modrá, šedá a námořnická modř. Klidně si ale můžete dovolit i světle či tmavě fialovou, broskvovou, lososovou nebo humrovou.

Letní typ

Vlasy – lehce popelavá, středně až tmavě popelavě hnědá a platinová blond.
Pleť – působí velmi křehce, je velmi světlá s olivovým nádechem, pihy či znaménka mají našedlou barvu, pleť se ve většině případů velmi dobře opaluje.
Oči – tmavě modré až modrozelené, šedomodré, šedé mohou být i tmavě hnědé až oříškové, působí zastřeně.
Rty – jemně růžové s lehce namodralým podtónem.

V drogerii se poohlédněte po kosmetice v růžové, studené modré a zelené barvě, chybu neuděláte ani stříbrnou, šeříkově fialovou, šedou či perleťovou barvou.

Letní typy by se měly obléknout do oděvů v jemných, světlých až chladných odstínech. Slušivé jsou něžné a jemné barvy, můžete vybírat mezi decentními studenými, pudrovými či pastelovými odstíny. Nejvíce vám bude slušet modrá barva ve všech odstínech v kombinaci s antracitovou, šedou, růžovobéžovou, barvou šeříku, světle modrou, kakaově hnědou, chladnější červenou, modrošedou, modrozelenou a malinovou.

Podzimní typ

Vlasy – načervenalé až červenozlaté, teplé medové, tmavě hnědé se zlatým odleskem.
Pleť – opaluje se poměrně špatně, světlý odstín slonoviny, zlatobéžová až broskvová, pihy mají zlatohnědý nádech.
Oči – světlé až tmavě hnědé, mohou být také zelené.
Rty – sytě červené.

Ženy podzimního typu by se při výběru dekorativní kosmetiky měly zaměřit na teplé zemité tóny.

Oblečení by mělo mít teplé a tmavé odstíny. Vyhnout byste se měly výrazným růžovým odstínům, které podzimnímu typu vůbec nesluší. Mezi vhodné barvy pro tuto typologii patří rezavá, zlatobéžová, čokoládová, hrášková zelená, olivová, khaki, smetanová a petrolejová. Nevhodné odstíny jsou také černá a bílá.

Zimní typ

Vlasy – velmi sytě tmavé, tmavě hnědé či hnědočerné.
Pleť – namodralý podtón, velmi světlá až nezdravě bílá, lehce průsvitná, chladná olivová, tento typ pleti se velmi dobře opaluje, pihy se prakticky nevyskytují nebo jen velmi málo.
Oči – ledově modré, šedé, tmavě hnědé nebo oříškové.
Rty – červené s lehce namodralým podtónem.

Pro zimní typ se nejvíce hodí bílá, neutrální béžová, růžová, ledově modrá, černá, červená a fialová.

Ženy zimního typu pak doslova ožívají v oblečení jasných barev a nemusejí se bát ani výrazných kontrastů. Sednou jim hlavně primární (čisté) barvy. V šatníku zimních typů by neměla chybět bílá, černá, rubínová, tmavě červená, sytě růžová, výrazná zelená, sytě modrá, fialová. Naopak zapomeňte na vybledlé odstíny, díky kterým vaše pleť bude působit ještě světlejší, než ve skutečnosti je.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Dům a zahrada

Máte-li doma alergika toužícího po zvířátku, pořiďte mu vodní želvu. Pohled na jejich život je...

Bydlení

Každý chce topit úsporně. Ne všichni ale vědí, co pro to udělat

Zavřít reklamu