Nevhodným výběrem šamponu si můžete vážně poškodit vlasy i pokožku hlavy

Kvalita vlasů souvisí i s kvalitou šamponu
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Krása 
15. července 2019 10:08 / Shutterstock
  1   0
Základní funkcí šamponu je zbavit vlasy všech nečistot. Jenže pokud si nevyberete správný přípravek, můžete si nevhodným šamponem vážně poškodit vlasy a pokožku hlavy nebo zhoršit jejich vzhled.

Šampon by měl vyčistit vlasy od nečistot, kožního mazu, stylingových výrobků, prachu a silikonů, ale zároveň nepřesušit vlasy a pokožku hlavy. Když zvolíte vhodný produkt,  mě by šampon také ochránit kutikuly vlasů, zvýšit jejich elasticitu, šetřit vlhkost a keratin i minimalizovat statickou elektřinu.

Podle odborníků je zkrátka právě šampon zodpovědný nejen za krásu, ale také za zdraví vašich vlasů. Proto je velmi důležité přistupovat k jeho volbě se zvláštní pozorností.

Výběr šamponu podle typu vlasů

Než si vůbec začnete vybírat konkrétní šampon, je dobré znát svůj typ vlasů. Existují speciální lékařské testy, které provádějí odborníci. Ale můžete to udělat i sami.

Mastné vlasy poznáte tak, že rychle získávají mastný lesk, vypadají matně. Vlasy se musí umývat velmi často (jednou za jeden nebo dva dny). Suché vlasy jsou trochu drsné, špatně se češou a často se rozdělují. Všechny tyto faktory je třeba vzít v úvahu při výběru šamponu.

Šampon pro mastné vlasy

Pokud máte mastné vlasy, vybírejte si takový šampon, který bude dostatečně účinný, aby se dobře vypořádal s mastným tukem a nečistotami, ale zároveň byl vhodný pro každodenní použití. Přípravek by neměl obsahovat agresivní chemické složky, které umyjí veškerý kožní tuk a mazové žlázy začnou pracovat ještě tvrději. Je skvělé, pokud obsahuje přírodní ingredience, například mentol, mátu, kůru dubu, kopřivu, šalvěj, rolní přesličku. Kromě toho musí šampon obsahovat také antibakteriální látky, které přispívají k normalizaci mazových žláz.

Šampon pro suché vlasy

Šampon pro suché vlasy musí mít ve svém složení více výživných a hydratačních doplňků, které pomohou obnovit a vyživit si vlasy. Proto před nákupem pečlivě prostudujte složení šamponu. Je žádoucí, aby obsahoval oleje, heřmánek, měsíček, med, panthenol. Zároveň základ šamponu by neměl být agresivní.

Škodlivé a užitečné přísady

Velkou pozornost vždy věnujte takzvanému základu šamponu, protože tvoří polovinu složení produktu. Základ se skládá z vody a PAL (povrchově aktivní látka – právě PAL vytváří pěnu a čistí vlasy od nečistot).

Nejškodlivější základy šamponů

 • Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
 • Ammonium Lauryl Sulfate
 • Ammonium Laureth Sulfate
 • Sodium Laureth Sulfate

Jde o velmi agresivní látky, které jsou schopné usušit vlasy a pokožku hlavy. Po použití takového šamponu mohou být vaše vlasy přesušené, pokožka podrážděná, vlasy se stanou tenkými a křehkými a začnou vypadávat. Šamponům s tímto složením se proto vyhněte velkým obloukem.

Mírnější základy šamponů

 • TEA Layril Sulfate (Triethanolamine Lauryl Sulphate)
 • TEA (Triethanolamine)
 • Cocamide DEA
 • DEA-Cetyl phosphate
 • DEA Oleth-3 phosphate
 • Myristamide DEA, Stearamide MEA
 • Cocamide MEA, Lauramide DEA a další

Nejbezpečnější základy šamponů

Cocoamidopropyl Betaine
Decyl Glucoside nebo decyl polyglucose
Sodium Lauroyl Sarcosinate
Sodium lauryl sulfoacetate
Disodium Laureth Sulfosuccinate
Magnesium Laureth Sulfate

Takové základy nepoškodí vaše vlasy a zdraví, ale v běžném obchodě na tyto šampony narazíte jen těžko. Většinou jsou k dostání v obchodech s organickou kosmetikou nebo v obchodech, které nabízejí produkty pro profesionální kadeřníky.

Šampony bez sulfátu

Bezsulfátové šampony jsou na rozdíl od klasických šamponů spíše krémové než pěnící. Odstraňují nečistoty i mastnotu s pomocí čistě přírodních složek a olejů, udržují vlasy lesklé a dokonale hydratované. 

Kromě sulfátů existují i jiné látky, které neprospívají vlasům. V nejlepším případě vybírejte šampon bez sulfátů, parabenů a silikonů. Šampony bez chemie obecně neobsahují syntetické ingredience, naopak jsou plné přírodních výtažků a olejů. Šampony bez sulfátů sice nenabízejí bohatou pěnu, ale myjí pokožku hlavy i vlasy stejně dobře. Navíc chrání vlasy i pokožku hlavy, nedráždí a nevysušují. Jsou velmi šetrné, jemné a svým složením vhodné i pro citlivou pokožku. Hodí se také po aplikaci keratinové kúry, jelikož zabraňují vymývání keratinu. Sulfáty jsou nahrazeny látkami, které jsou obvykle získávány z kokosového oleje, obilí či cukru. Hodně lidí se ale šamponů zbavuje úplně a myje si vlasy jen vodou. Jde o takzvanou metodu No Poo, o které jsme blíže psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Krása, která vám vyrazí dech. Poznejte úchvatná místa slavné říše

Dům a zahrada

Veverky mohou být i domácími mazlíčky. Velkou přítulnost však od nich neočekávejte

Bydlení

Hromady listí na zahradě vás už nemusejí děsit. Pořiďte si účinného pomocníka

Zavřít reklamu