Klasické svatební zvyky příliš nepřekvapí. Okořeňte si svatbu nečím netradičním

 Ostatní 
07. června 2020 08:55 / Klára Kučerová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Trocha barev a sladění svatebčanů dokáže změnit atmosféru Depositphotos
Házení kytice, zametání střepů či krájení svatebního dortu. Notoricky známé svatební zvyky příliš nepřekvapí a většina novomanželů je řadí do svého programu. Svatební agentky však radí, aby se páry nebály experimentovat a inspirovaly se třeba zvyky ze zahraničí.

Většina českých svatebních pověr a zvyků pochází z křesťanských či pohanských tradic a každá z nich symbolizuje něco jiného. Jejich hlavní význam však zůstává stejný, páru mají v životě přinést radost i štěstí a také je ochránit před hladem a nemocemi.

Že by si nevěsta neměla šít sama svatební šaty a ženich ji by neměl v tomto oděvu spatřit před svatbou jsou zvyky, které se tradují již od nepaměti. Jednotlivé svatební tradice se mohou lišit například podle krajů, ale i podle toho, které z nich jaká rodina dodržuje. Pokud ale toužíte zkusit něco nového či exotického, můžete převzít kterýkoliv zvyk, který se dodržuje v zahraničí.

Fialová či modrá symbolizují modřiny

Svatební agentky se totiž shodují, že k promíchávání zvyků dochází zejména tehdy, pokud jde o tzv. smíšenou slavnost, tedy dvou národností. Například házení rýží bereme jako domácí zvyklost i přesto, že jde o tradici přejatou z Asie.

I když bílá barva nevěstiných šatů symbolizuje nevinnost a vyřešenou minulost, nevěsty se nebojí obléknout se i do křiklavějších barev. Na pestrý svatební oděv sázejí i v Indii a Číně, kde dominuje hlavně červená. Podle zvyklostí v české kultuře by však nevěsty měly raději zapomenout na modrou či fialovou, ty totiž symbolizují modřiny v manželství.

Sázení stromku jako společná práce

Hojnost a plodnost na svatbě vám místo házení mincí do bot nevěsty může zajistit třeba sázení stromku. Ženich se chopí lopaty a stromek zasadí, nevěsta jej pak zaleje, aby se mu dařilo. Vše se odehrává v rovině symbolické. Jak se bude dařit v budoucnosti stromu, tak i manželství. K perfektně barevně sladěné svatbě vám může pomoci zvyk z Ameriky. Družičky jsou sladěny do stejných šatů, obvykle do dominanty koloritu celé svatby.
 
Dodat sílu a odvahu můžete také vzájemným sdílením. Vyzvěte svatebčany, ať napíšou cokoliv, co považují za důležité, aby vám předali do budoucího života. Přání či radu mohou vepsat buď do knihy s volnými listy, nebo pro ně připravte nádobu s lístečky. Přání pak mohou novomanželé přečíst rovnou na svatbě a vzájemně se tak obohatit. Případně si nádobu či knihu mohou schovat a číst si rady o výročí svatby.

Zapomeňte na diety

Pokud to s přejatými tradicemi myslíte vážně a nebojíte se výzev, můžete se inspirovat jedním švédským zvykem. Nevěstu může políbit každý mužský příchozí host. Aby to však nebylo ženichovi líto, to samé platí i pro něj. Polibek může dostat od každé svatebčanky. Psali jsme také: Ženy potřebují spát déle než muži, protože více využívají svůj mozek, tvrdí studie.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu