Netolismus je nová společenská hrozba. Příznaky, které napoví, že jím trpíte i vy

Netolismus připodobňují vědci k závislosti na cigaretách či alkoholu
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
28. června 2020 10:31 / Depositphotos
  0   0
Odolat brouzdání na internetu je pro některé uživatele stejně těžké, jako vzdát se návykových látek. Podle vědců je na internetu závislá až polovina teenagerů. Netolismem – chorobné závislosti na internetu, však trpí i dospělí, a to zejména při používání sociálních sítí.

Návykovější než alkohol či cigarety? Virtuální drogy, mezi které lze zařadit televizi i mobilní telefon, představují téměř společenský problém. Závislost na internetu či sociálních sítích je totiž přirovnávána k závislosti na alkoholu či cigaretách.

Touha být stále on-line

Netolismus, jak se nazývá chorobná závislost na internetu ve všech formách, se podle odborníků vyznačuje především tím, že jedinec má nutkavou potřebu být neustále on-line. Chorobné používání internetu (ať už chatování, sledování e-mailů, hraní webových her či časté prozkoumávání sociálních sítí) nakonec zasahují do všech aspektů života. Závislý člověk totiž pod vlivem internetu zanedbává například své koníčky či práci. Psychické potíže či problémy v sociální oblasti na sebe nenechají dlouho čekat.

Větší riziko deprese či úzkostí

Náchylnější k netolismu jsou především ti mladší, a to zejména proto, že dětská či dospívající psychika je oběcně více křehčí a náchylnější. Se závislostí na sociálních sítích ale bojují i dospělí. Neustálé prohlížení nových příspěvků či kontrolování mobilu může vést až k poruchám spánku, slabší koncentraci, ale i menší psychické odolnosti. Lidé podle vědeckých výzkumů obvykle kvůli sociálním sítím odkládají spánek či sex. Používání Instagramu zvyšuje riziko depresí či úzkostí, a to až dvojnásobně. Lidé jsou neustále konfrontování s cizími životy a mají potřebu se více srovnávat.

O netolismu lze hovořit také, pokud závislý člověk nemá jiné zájmy než mobilní telefon či počítač a vyhýbá se svým vrstevníkům v jiném kontaktu, než je ten virtuální. To má za následek větší izolaci a postupnou ztrátu sociálního života, který je pro dobré fungování psychiky zásadní.

Digitální detox

Závislost se také může odrazit ve ztrátě či snížení sociálních schopností, a to konkrétně u navazování vztahů či přátelství. Dalším z důležitých faktorů je také velká nervozita či dokonce agrese, pokud závislý jedinec nemá přístup k internetu. Stav je připodobňován k abstinenčním příznakům.

Jelikož technologie mnohdy prostupují jak osobní, tak i pracovní sféru života, je podle odborníků důležité včas rozlišit hranici, kdy jde ještě o běžné užívání internetu a kdy už lze hovořit o závislosti. Netolismus je poměrně nový psychologický fenomén. Nejlepší cestou, jak jej řešit, je návštěva adiktologické ambulance. Psali jsme také: Klasické svatební zvyky příliš nepřekvapí. Okořeňte si svatbu nečím netradičním.

Klára Kučerová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Dům a zahrada

Sezona komárů začala. Jak se proti nim bránit a jaké možnosti využít

Bydlení

Udržte v domě dobrou energii. Zavírejte koupelnu a sklápějte záchodové prkénko

Zavřít reklamu