Intolerancí potravin přibývá. Stejně jako alergií…
V evropské populaci údajně třetina starších lidí postupně zcela ztrácí schopnost trávit mléčný cukr (laktózu). U Evropanů se tento jev projevuje u zhruba 200 milionů obyvatel. Potravinovou intoleranci ale může způsobit také porucha výroby enzymů v organismu. K této poruše dochází při nedostatku vitamínů, příliš syté stravě, překombinovaným jídlům i nedostatečnému žvýkání. Zásadní roli však sehrává také stres, který dokáže trávení výrazně zkomplikovat.
Intolerance není alergie a jak na ni vyzrát
Intolerance
Potravinová intolerance je poměrně častá. Způsobuje ji nedostatek trávicích enzymů. Tyto enzymy jsou látky produkované trávící soustavou a žlázami s vnitřní sekrecí. Nacházejí se zejména ve slinách a žaludečních šťávách. Většině enzymů působícím v lidském těle vyhovuje o něco málo vyšší teplota, než je na povrchu těla. V reálu znamená intolerance na potraviny neobvyklou reakci těla na určité složky stravy. Projevuje se různými způsoby, třeba nadýmáním, průjmem, kožními problémy, bolestmi hlavy, dlouhodobými potíži a podobně.
Alergie
Potravinová alergie je obvykle hned zřejmá. Sníte nějaké jídlo a záhy vás rozbolí žaludek, hlava nebo vám zrudne kůže. Paradoxně tak můžete mít alergii na jiné potraviny, než na jaké máte intoleranci. Mezi nejčastější alergické reakce patří svědivé pálení na rtech, v ústech nebo v krku, někdy až otoky. Časté je také pálení a slzení očí, svědění v uších, kopřivky, otoky, ekzémy a potíže s dýcháním. Objevit se může i nevolnost, bolesti břicha, zvracení a průjmy.
Problematické potraviny
U dětí je velmi častá alergie na mléčnou bílkovinu, u dospělých se pak projevuje intolerance laktózy. K problematickým potravinám patří také vejce, lepek, sója, ořechy, ryby, kakao, některé druhy ovoce a zeleniny.
Domácí diagnostika
Potravinovou intoleranci můžete zjistit doma pomocí samodiagnostického testu, který se prodává v lékárnách. Test vyhodnotí několik desítek základních potravin a vaši reakci na ně. Základ testu tvoří testovací podložka, na které jsou naneseny potravinové extrakty odpovídající hlavním složkám stravy. Při testování si ze špičky prstu odeberete pomocí přibalené lancety a kapiláry malý vzorek krve a necháte ho rozpustit v testovacím roztoku. Následně postupujete podle návodu.
Diagnóza na gastroenterologii
Nejprůkaznější metodou, jak potvrdit většinu intolerancí, je biopsie tenkého střeva. Při tomto vyšetření se do žaludku pacienta spustí hadička s kamerou a „kleštičkami“, kterými se odebere maličký vzorek sliznice tenkého střeva. Laboratorní vyšetření tohoto vzorku pak ukáže, co ve střevě chybí a přebývá.
Další metody
Poruchu trávení některých cukrů může zjistit dechový vodíkový test. Při podezření na intoleranci laktózy a fruktózy se také využívá krevní test neimunologický. Nejkomplexnější se zdá být krevní test imunologický, u kterého se stanovuje hodnota IgG protilátek proti jednotlivým potravinám. Výhodou této metody je, že je možné otestovat velké množství potravin najednou. Nevýhodou je, že se jedná o velmi drahý test. Jsou ale i další možnosti, ale ty jsou již velmi specifické a konkrétní.