Vzkaz pro všechny shopaholičky! Zbavte se své závislosti pomocí těchto tipů
Obchodní domy nabízejí stále nové kolekce a vy chcete být vždy za hvězdu? Nebo se snažíte dodržovat zdravý životní styl a nakupování všech druhů oříšků, raw tyčinek, sušených plodů goji a sojových nápojů vás měsíčně stojí půlku výplaty?
Určete si priority
Důležité je si uvědomit, zda na rozhazování bez rozmyslu máte. Jestliže je vaše odpověď záporná a vy víte, že musíte šetřit na bydlení, na auto, dovolenou, nebo plánujete rodinu, nejspíš se vám rozfofrování každé výplaty nebude hodit do krámu. Musíte si zkrátka rozmyslet, co je pro vás důležitější a nezavírat před každým výběrem z bankomatu nebo přiložením karty k terminálu oči s myšlenkou, že nějak do konce měsíce vyjdete.
Stanovte si limit
Dělat si radost je ale podstatné. Ušetřit všechny peníze z výplaty dokáže málokdo a ani to není správné. Člověk by si měl dělat drobné radosti a mít pocit, že žije a že mu není všechno zapovězeno. Klidně si kupte nové boty, knížku, dopřejte si masáž, nakupte si kila oříšků a jděte s kamarádkami na víno. Ne však v jednom měsíci. Stanovte si určitou částku, řekněme dva tisíce, a s těmi si celý měsíc dělejte co chcete – rozložte si je na jednotlivé týdny, utraťte je najednou, nebo si šetřete třeba na foťák.
Založte si speciální účet
Aby se vám tento plán lépe dodržoval, založte si nový bankovní účet, na který si každý měsíc pošlete z výplaty určitou částku, kterou „smíte utratit“. Uvidíte, kolik peněz vám ještě zbývá a bude schopna s nimi lépe hospodařit. Klidně si kupte i druhou peněženku, ve které budete mít tyto peníze v hotovosti. Ať už to uděláte jakkoliv, určitě je dobré peníze nějakým způsobem oddělit, aby se vám nemíchaly a vy jste nakonec neutratila omylem více, než jste chtěla.
Rozmyslete si, zda věc opravdu chcete
Rozhodnete-li se, že se svým zlozvykem chcete opravdu něco dělat, budete o svých nákupech muset začít přemýšlet. Jakmile víte, že máte stanoven limit, nad každou věcí se dobře zamyslete – opravdu ji chcete? Není to jen chvilková slabost? Klidně z obchodu odejděte a rozmyslete si to. Pokud po této věci budete prahnout i druhý den, kupte si ji.
Neutrácejte za nesmysly
Také se vám to stává? Ať počítáte jak počítáte, na kartě je prostě o pět tisíc méně a vy nemáte tušení, kam se poděly? Tak to jsou kafíčka, žvýkačky, jelení lůj (který jste si koupila, protože jste si ten svůj nechala doma), zmrzlina, makronka, plechovka coly, papírové kapesníčky s hezkým motivem – to všechno a mnoho dalšího vůbec nepotřebujete. Respektive často věci koupíte, protože si řeknete 20 korun sem 20 korun tam, a najednou je pryč čtvrtina výplaty. U každého vytažení peněženky z kabelky si řekněte: opravdu to potřebuji? Opravdu se mi za to chce utrácet?
Nepodléhejte výprodejům
Znáte to. Výlohy polepené obrovskými nápisy, na kterých stojí: totální výprodej, slevy až 80 %, dnes naposledy, a podobně. Ano, v obchodě bezesporu seženete ponožky s obrovskou slevou a obyčejné triko za padesát korun, ale to, co si opravdu z krámu odnesete, slevě určitě podléhat nebude, nebo alespoň ne tak velké. Potřebujete něco? Klidně vejděte. Nepotřebujete nic a chcete se „jen podívat“, tak jděte radši dál.
Děti – speciální kategorie
Maminky, opravdu vaše děti potřebují tolik hraček a oblečení? Dříve se dětem kupovaly dárky jen k narozeninám, svátkům a vánocům. Dnes má každé dítě doma tolik hraček, že ani neví kde a jaké má. S většinou z nich si nehraje a vy stejně kupujete další a další. To samé oblečení. Opravdu potřebuje to super stylové tričko za pět set? Malé děti všechno pobryndají, kolena roztrhají nebo ošoupou a z bot vyrostou klidně za dva měsíce. Nemusíte ven chodit s otrhánkem v oblečení po strejdovi z druhého kolene, ale stejně tak není potřeba kupovat dvouletému dítěti outfit, který je dražší, než ten váš.