Několik možných důvodů, proč jste stále single

 Vztahy 
25. srpna 2017 12:03 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Jste pořád samy nebo vám krachuje jeden vztah za druhým? Změňte to! Shutterstock
Jste pořád sama? Každý vztah se vám rozpadne a vy se ptáte, co se zase pokazilo? Možná opakujete stále tu samou chybu, která váš vztah vždy vede do záhuby.

V první řadě: být nezadaná neznamená být méněcenná. Pokud žijí některé ženy samy a jsou spokojené, lze jim jen závidět. Nebo se nechat inspirovat tím, jak přišly na to, co jim momentálně vyhovuje a co potřebují. Jsou ale ženy, které upřímně partnera hledají a vztahu se nebrání. Jsou sympatické, pohledné, veselé, a přesto jsou samy. Co za tím může být?

Zklamání z předchozích vztahů

Několik nepovedených vztahů může člověku vzít chuť zkoušet nadále něco podobného. Snadno pak dochází k závěrům, že "všichni chlapi jsou stejný prevíti", že stejně ženu  jednou podvedou nebo jsou ve vztazích jen kvůli teplé večeři a vyžehlenému prádlu. V takových chvílích je asi těžké zůstat optimistou, ale věřte, že se to vyplatí. Všechny ženy také nejsou mrchy, které jdou jen po penězích, jak zase naopak tvrdí zklamaní muži. A mezi nimi je určitě takový, kterého stojí za to najít.

Chováme se k mužům jako matky

Ano je to velmi dáno výchovou. Odmalička jsou ženy oceňovány za to, že se o někoho starají. Takže tento vzorec chování si odnáší i do partnerských vztahů. Často také kopírují své matky, které se k otcům často chovaly tak, jak k dalšímu dítěti.
Skládají komínky prádla do skříní, balí oblečení na služební cestu, říkají, co si obléct ven, vždyť je tam přece zima, říkají, jak se chovat a přebírají jejich vlastní zodpovědnost na sebe. Pak se diví, že se muži chovají jako malí kluci.

Znáte pigmalionský efekt? Lidé se k nám chovají tak, s jakým předpokladem se k nim chováme my. Takže dámy, příště až se váš muž začne chovat jak malý kluk, protože jsme si ho tak naučily, zkuste se zachovat jako rovný s rovným. Předpokládejte, že váš muž je velmi schopný chlap a zvládne to i bez vaší neustálé pomoci.

Pokud nemůže najít ponožky, řekněte mu, že jsou ještě v té hromadě špinavého prádla nebo „nevím“ a dělejte si dále svojí práci. Tak se muž naučí, že si má sám hlídat, jestli má čisté prádlo v šatníku, a nebude to brát jako vaši povinnost. 

Tím neříkáme, že mu už nikdy nemáte vyprat prádlo (a další věci). Pokud to uděláte jako pomoc a ne jako vaši povinnost, je to skvělé. Je možné, že ze začátku se mu to nebude líbit, protože je zvyklý na určitý komfort, ale časem poznáte oba, že vám to prospívá více oběma. Muž vám pak bude i více vděčný za to, když to uděláte a nebude to brát jako automatickou věc.

A pokud si spolu o tom promluvíte, určitě vás v tom záměru i podpoří, když bude vědět, jaké pozitivní dopady to bude mít na váš vztah, např. mnohem více uspokojivý a pravidelný sexuální život. Vy ho uvidíte jako muže, ne jako pětiletého kluka, on vás uvidí jako ženu, ne jako svojí matku.

A ano, máte pravdu v tom, že mužům je to pohodlné a určitě si stěžovat nebudou, ale určitě se nechcete dočkat situace, kdy od vás muž odejde za milenkou, protože spát se svojí matkou určitě nechce žádný muž. Nepředpokládejte, že s vámi zůstane jen proto, že je na vás v mnoha činnostech závislý. Tím si jeho lásku určitě neudržíte.

Měníte partnera k obrazu svému

Jenomže on se nezmění! Snažíte se marně. Je to zvláštní, ale ženy vstupují téměř do každého vztahu s iluzí a pevným přesvědčením, že svého partnera dokonale předělají. Snad je to nějaký vychovatelský komplex žen – budoucích matek. Milé dámy, možná po letech docílíte toho, že se po obývacím pokoji bude válet o něco méně špinavých ponožek než na začátku vaší známosti. Ale cholerika, alkoholika, nevěrníka, puntičkáře či workoholika nepředěláte, i kdybyste se na hlavu postavily.

Vybíráte si stále ty samé typy mužů

Zamyslete se nad tím, jací muži procházejí vašim životem. Možná jsou všichni puntičkáři, přehnaně dominantní, úzkostliví, mají sklony podvádět nebo jsou příliš vázaní na matku. Podle psychologů máme v sobě zakódovaný vzorec, díky němuž si stále vybíráme ty samé muže. Možná máte tendence zachraňovat, a pouštíte se do vztahů s muži, kteří jsou slabší a o dost nevyzrálejší než vy.

Moc tlačíte na pilu

Pokud si budete myslet, že jste toho pravého už potkala, nedávejte to hned znát. Prostě jste jen potkala muže, se kterým vám je fajn. Jestli hned začnete plánovat svatbu, děti a společnou domácnost, pravděpodobně se toho zalekne. Ani on nemůže vědět, zda jste pro něj ta pravá, dejte vám oběma více času na poznání. 

Obětujete samy sebe pro vztah a řadíte se na druhé místo za milovaného muže
Touto další chybou si podřezáváte samy pod sebou větev. Tato chyba opět plyne z výchovy, kde jste byly vedeny dávat sebe na druhé místo. Myslíte si, že čím více budete s partnerem, tím více vás bude milovat. Kvůli tomu se vzdáváte svých koníčků a zálib. Vzdáváte se svých přátel a členů rodiny. Ze strachu, že by vás neměl partner tolik rád, se podřizujete jeho vlastnímu světu.

Začnete sledovat fotbal s partnerem, známe všechny útočníky i obránce jeho oblíbeného týmu. Podporujete partnera v jeho zálibách a samy na sebe zapomínáte. Nakonec zjistíte, když vás partner opustí, že z vás samých už nezbylo vůbec nic. A toho, čeho jste se nejvíc bály, se nakonec stalo proto, že jste ze strachu z opuštění dělaly věci, které jste vlastně vůbec dělat nechtěly.

Vzdaly jste se svých vlastních snů, abyste podpořily v kariéře svého muže. Jen si zkuste vybavit, když jste vařily oběd a jedna porce byla pěkná a druhá se vám trochu rozpadla, kterou porci jste daly svému muži a kterou samy sobě? Zkuste v sobě opět objevit to, co jste měla ráda a začít ty činnosti praktikovat…kdy jste naposledy malovala…jen tak.? Kdy jste si naposledy udělala výlet s přáteli bez svého muže?

Držíte partnera na řetězu

Jakmile se z ženy, která by měla být spíše vílou, stane generál, musí počítat s tím, že se dřív či později partner, kterému přisoudila roli vojína, vzbouří. Pomocí příkazů a zákazů můžete vychovávat leda tak psa, a i tomu je třeba nechat aspoň malý kousek svobody. Dostává-li váš muž instrukce typu: Nakup, odvez, ukliď, případně: Na kamarády zapomeň, Do hospody ani jednou za rok či: Nechápu, proč bys měl chodit na fotbal, vždyt je to nuda – nelze vyloučit, že zůstanete opět sama.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Tipy na vánoční dárky

Tech

Takzvaný projekt Manhattan byl vyvrcholením snahy Američanů o sestrojení a použití jaderné bomby. Na konci...