Byliny lze sbírat i na konci srpna či v září

 Zdraví 
23. srpna 2018 08:17 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
I na sklonku léta objevíme mladé kopřivy ke sběru Shutterstock
Ačkoliv se zdá, že hlavní bylinkářská sezona je za námi, přece je mnoho druhů, které se dají sbírat i v těchto dnech. Poradíme vám, na co se zaměřit, abyste si vytvořili dobrou zásobu na zimu.

Pro sběr bylin jsou důležité určité zásady, které platí celoročně. V letošním suchém počasí příliš nehrozí, že byste mohli sbírat bylinky vlhké, ale pokud by někde přece zapršelo, počkejte, dokud porost zase nevyschne. Nesbírejte v ranní rose. A bylinky necpěte do igelitových pytlíků, ale spíš do košů či sáčků z textilu. Protože chcete bylinky konzumovat, vyhněte se místům, kde mohlo dojít ke kontaminaci. Jde zejména o blízkost silnic a polí. A je také užitečné vědět, že s některými bylinkami to není radno přehánět. O tom si přečtěte v zajímavém článku zde. A můžete se pustit do sběru a do sušení.

Ostružinové listy

Sbíráme hlavně listy z lesní ostružiny. Sušíme ve stínu, případně v troubě nebo v sušičce. Listy mají protizánětlivé účinky, což se dá využít při léčbě dásní nebo na různé špatně se hojící rány na těle. Také je můžeme použít při bolestech v krku. Často se kombinují pro svou příjemnou chuť i s jahodníkovým listem či listem maliníku. Vznikají tak lahodné bylinné směsi pro děti. Chutnají pochopitelně i dospělým.

Jahodníkové listy

Bude poněkud větší problém tyto listy najít. Mají močopudný účinek a ocení je především ti, kdo trpí močovými kameny. Jahodník totiž zlepšuje metabolismus kyseliny močové. Bylina má vliv i na cévy a má uklidňující účinky. Odvar z jahodníkového listí můžete kloktat, což pomáhá proti zápachu z úst.

Maliníkové listy

Konec srpna je poslední příležitostí ke sběru maliníkového listí, které pak můžete celý rok používat. Bylina má čisticí účinek. Tlumí menstruační bolesti. Je také vhodná pro těhotné v období, kdy se už tělo připravuje k porodu. Příznivě působí i na kojení. Odvar z listí ostružiny, maliny a jahody lze pít bez obav celoročně.

Třezalka tečkovaná

Na některých místech na ni ještě i koncem srpna narazíme. Je to bylina proti depresím, nespavosti a úzkosti. Obyčejně se používá sušená. Vyrábí se z ní také olej, který se používá zevně na různé rány, modřiny a otoky. Třezalka omezuje působení některých preparátů. Příkladem může být hormonální antikoncepce.

Mateřídouška

Listy mateřídoušky můžeme sbírat ještě i v průběhu září. Nať sušíme ve stínu. Mateřídouška řeší poruchy trávení, svalové bolesti, bolesti v krku. Ordinujeme si ji při kašli, astmatu, při chřipce a nachlazení.

Hluchavka

Její sběr je náročný i v hlavní sezoně. Koncem srpna bude problém ji objevit, ale občas se to ještě podaří. Sušíme opatrně. Také je náchylná na plísně. Působí při různých respiračních onemocněních a hodí se při zánětu močových cest. Řeší i potíže s prostatou, ale také s nespavostí. Dává se do různých směsí.

Kopřiva

Hlavní sezona sběru je sice za námi, ale i v tomto čase se dají ještě objevit mladé lístky. Jiné ani nesbíráme, obsahovaly by příliš mnoho nevhodných látek. Na podzim se léčivé látky přesouvají do kořenů, což se děje i u kopřivy. Kopřiva čistí krev, pomáhá proti dně, snižuje krevní tlak, je vhodná pro diabetiky a při ateroskleróze. Podporuje trávení a je vhodná při obtížích se žaludkem, játry, ledvinami.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu