Horečka může pomáhat, ale také zabíjet. Co by vás mělo varovat?
Teplota stoupne tehdy, kdy s naším tělem není něco v pořádku. Jde vlastně o prvotní signál. Tělo je pak jako v ohni, často při ní bolí klouby a člověk nemá sílu vstát pomalu z postele.
Horečka je i prospěšná
Horečka je však prospěšná tím, že většina mikroorganismů se při vysoké teplotě přestává množit, nebo dokonce začíná hynout. Většina lékařů dnes proto zastává názor, že horečku není potřeba srážet hned, jakmile teplota stoupne nad 37 stupňů Celsia. Platí to samozřejmě u zcela zdravých lidí a stejně tak i v případě dětí.
Honem k lékaři
Horečku byste měli začít srážet ve chvíli, kdy se přehoupne nad 38 stupňů Celsia. Nemusíte hned sahat po chemii. Zkuste pár osvědčených postupů, o kterých jsme psali zde. Varovným signálem by však měla být situace, kdy se teplotu nedaří snižovat v rozmezí třech dnů, a nebo stoupá výše a její hodnota neklesla pod 39 stupňů Celsia za dobu 24 hodin. Tehdy je potřeba navštívit lékaře.
Zatěžuje ledviny i srdce
V tuto chvíli místo toho, aby horečka nemocnému pomáhala, spíše škodí. Tělo vyčerpává, zatěžuje ledviny, srdce a oběhový systém. Alarmujícím signálem pro okamžitou návštěvu lékaře by měly být další symptomy.
Pozor na mramorovou kůži
Velmi vážné následky by mohla horečka mít, pokud se k teplotě přidá opakované zvracení, silné bolesti hlavy, břicha, močového měchýře, ochablost a apatie, poruchy hybnosti, ztuhlá šíje. Stejně tak sledujte, zda nemá nemocný mramorovanou kůži, tzv. petechie. To jsou krvavé skvrnky na kůži, které po zatlačení dnem skleničky nemizí ani neblednou. Mohlo by se jednat i o meningitidu, tedy zánět mozkových blan.