Nebezpečné úrazy: Jak rozpoznat vnitřní krvácení

 Zdraví 
14. prosince 2018 08:24 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
Přetrvávající bolest a rozvoj dalších příznaků svědčí o vnitřním krvácení Shutterstock
Úrazy spojené s vnitřním krvácením patří mezi nejvíce nebezpečná zranění. Naučte se tyto případy lépe rozpoznat, abyste nepodcenili situaci.

Všichni víme, že se během života přihodí nejrůznější pády a přivodíme si mnohá poranění. Nad některými je opravdu možné mávnout rukou a léčit je doma. Jsou ale poranění, která byste neměli nikdy nechat jen tak, zvlášť pokud se jedná o poranění určitých oblastí spojených s příznaky typickými pro vnitřní krvácení.

Úrazy hlavy

Někdy je úraz hlavy tak velký, že se jede k lékaři samozřejmě. Ale někdy to vypadá, že se toho moc nestalo. Jenže jak jde čas, poraněnému se začne dělat špatně od žaludku, dostaví se zvracení a posléze začíná omdlívat a ztrácet vědomí. Zorničky mohou být různě veliké, může se dostavit ztráta hybnosti v části těla a mnohé jiné příznaky. To už je pozdě. Při prvních náznacích nevolnosti, která se dostavuje po úrazu hlavy či jiných příznacích, vyhledejte lékaře a informujte ho, že došlo k úrazu. Nemusí jít vždy o vnitřní krvácení.

Otřes mozku může zpočátku mít podobné příznaky, ale je lepší předejít neštěstí a díky zobrazovacímu vyšetření mít jistotu, že je vše v pořádku. Lepší je jít preventivně zbytečně, než si zbytek života vyčítat laxnost. Úrazy některých částí hlavy jsou přitom nebezpečnější než jiné. Například úder do spánkové oblasti může vést ke krvácení z tepny, což znamená opravdu velký problém.

Úrazy břicha

Úrazy břicha jsou druhou oblastí, kde se nejčastěji něco stane, co nejsme schopni vidět na povrchu. Nejčastěji postiženými orgány jsou játra, ledviny a slezina. Pokud se děje něco špatného, pak se obvykle po bolesti dostaví šok. Ten je charakterizován zrychleným a povrchním dýcháním, studeným lepkavým potem, pocitem zimy a žízně. Břicho postupně tvrdne, pacient vyhledává polohu vleže na boku. Nohy má pokrčené k tělu, aby ulevil svým bolestem. Nemocného je třeba udržovat v tepelné pohodě, nesmí jíst, pít ani kouřit. Přivoláme okamžitě rychlou záchrannou službu. K uvedeným poraněním dochází při autonehodách, úderech, pádech nebo i při výbuchu v těsném okolí. Každopádně byste měli dbát i na další zásady správné první pomoci. Další informace proto můžete čerpat třeba v článku zde.

Úrazy končetin

I při úrazech končetin může dojít k velmi nepříjemným komplikacím, které jsou spojené se zásobováním těla krví a tím pádem kyslíkem. Ke krvácení dochází při zlomeninách. Kostní dřeň je totiž bohatě prokrvená. Ale naopak může dojít i při poměrně banálním úrazu, který skončí jen naražením, k zastavení přísunu krve do níže položených oblastí. Otok v místě poranění totiž omezí zásobování krví a může tak způsobit odumírání tkání, které bez kyslíku nemají šanci. Sledujte proto stav pacienta a zejména prokrvení pod místem zranění. Prsty na ruce či noze by neměly ztrácet svou citlivost a zbytek končetiny by neměl být příliš chladný s měnící se barvou.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton prozradila, jak si udržuje postavu a přidala i tip na salát z vodního melounu

Styl

Proč je s přibývajícím věkem tak těžké zhubnout? Začíná to už ve třiceti a existuje pro to několik...

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...