Ibišek má překvapivě silné léčivé účinky

 Zdraví 
14. prosince 2018 13:45 / Bronislava Silná
  1
📷
5 fotografií v galerii
Ze sušených květů ibišku se připravuje mimořádně léčivý čaj Shutterstock
Ibiškový čaj je oblíbeným nápojem v mnoha zemích. Ibišek je i základní surovinou různých ovocných čajů. Věděli jste, že je léčivý? Má řadu pozoruhodných účinků.

Někteří znají ibišek jen jako pokojovou rostlinu. Ibišků je ale celá řada. Z určitých odrůd se květy používají jako základ pro osvěžující čaje. Výluh tohoto ibišku je ale také léčivý.

Ibišek jako lék

Ibiškový čaj je oblíbeným nápojem ve Střední Asii, v mnoha afrických zemích, v Karibiku, Střední Americe i v Thajsku. Ve většině z těchto zemí jej používají nejen k osvěžení, ale dobře vědí, že má léčivé účinky. V Egyptě se pije pravidelně prakticky denně i vícekrát. Prodává se ve vysoké kvalitě na tržištích pod názvem karkade.

Ibišek má schopnost snižovat krevní tlak. Tato schopnost byla prokázána i studiemi. Dále se přišlo na protirakovinné účinky ibišku. V této souvislosti se hovoří většinou o nádorovém bujení v mozku či o kožních nádorech. Ibišek je bohatým zdrojem vitaminu C, ale má i další antioxidační složky. Obsahuje dokonce sloučeniny, které působí protizánětlivě.

Ibišek a imunita

Složení ibišku pozitivně stimuluje lidskou imunitu. Pravidelná konzumace ibiškového čaje má proto v mnoha zemích i dobrý smysl v tom, že ibišek nahrazuje méně rozvinutou lékařskou péči. Lidé jsou díky ibiškovému čaji zdravější. Některé státy dokonce doporučují pití ibiškového čaje nemocným s HIV. Tato terapie sice nenahradí speciální léky, ale určitě může pomoci povzbudit oslabený imunitní systém.

Ibišek a paměť a nadváha

Květy ibišku obsahují látky, které ovlivňují cholesterol a tím pádem omezují ukládání tuku v tepnách. To má za následek lepší průchodnost tepen a cév a snižuje se tak riziko infarktů a mrtvic. Díky lepšímu prokrvení mozku se též stimuluje naše paměť. Lepší hospodaření s cholesterolem také pomáhá snížit nadváhu.

Další působení

Ibišek se hodí i pro diabetiky, protože stimuluje sekreci inzulinu. Pro diabetiky, kteří ibišek nemají rádi, můžeme ještě doporučit nápoj připravený podle článku zde. Ibišek ale pomáhá i ledvinám, ulevuje oční sítnici i nervům. Působí močopudně. Čaj je vhodný i pro žlučníkáře a pro osoby s nemocnými játry.

Příprava

Příprava je velmi jednoduchá. Buď si koupíme čaj naporcovaný na jednotlivé sáčky. Pak připravujeme klasicky přelitím vroucí vodou a následně asi desetiminutovým louhováním. Zakoupíte-li přímo sušené květy, které jsou samozřejmě lepší, pak na půl litru dejte asi hrst květů. Krátce povařte a pak vypněte plamen a nechte asi deset minut louhovat. Někteří čaj doslazují, ale to je zbytečné. Kyselá chuť je naopak osvěžující a povzbuzující. V létě si můžete čaj vychladit a podávat třeba s ledem. V zimě pak příjemně zahřeje. Je ale pravda, že i pití horkého ibiškového čaje v létě organismus spíše ochlazuje a hlavně dobře hydratuje. Doporučená dávka pro léčbu jsou čtyři šálky denně, tedy dohromady litr ibiškového čaje za den.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Diana celé dva roky věděla, že může zemřít při autonehodě. Nový dokument odhaluje další...

Styl

Nechte své vlasy odpočinout a zbavte se šamponu. Porostou rychleji a nebudou vám tolik vypadávat

Tech

Závody ve vývoji hypersonických zbraní jsou v plném proudu. Americký tajný projekt Mayhem bude stroj...