Muži často nosí špatnou velikost košile. Vybrat tu správnou přitom není složité

 Móda 
28. června 2019 09:49 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Jen skvěle padnoucí košile vypadá dobře Depositphotos
Košile bývá nedílnou součástí snad každého pánského šatníku. Přesto, že jde doslova o klasický kousek, většina mužů nosí košile o jedno až dvě čísla větší, což je chyba. Aby totiž košile vypadala opravdu skvěle, musí perfektně padnout.

Vybrat si v obchodě košili se zdá být jednoduchý úkol, jenže přesto dělá mnoho mužů při výběru chybu. A nejde jen o správnou velikost, je třeba sáhnout i po vhodném typu košile.

Typ košile

V prvé řadě je před nákupem důležité vědět, jaký typ košile sháníte. Na každou událost se totiž hodí trochu jiný kousek. Je důležité zaměřit se při výběru na střih, látku, barvu, límeček a manžety. V obchodě se společenskou pánskou módou můžete narazit na tři základní typy pánských košil:

  • formální
  • business
  • volnočasové

Formální košile

Formální košile by měla být zásadně bílá a bez kapsičky. Bílá košile představuje nejvyšší standard pánských košil. Je vhodná především pro společenské události ke smokingu, fraku či žaketu. Když se chystáte na některou z těchto událostí, košile by tomu měla odpovídat. Měla by vyzařovat kvalitu a dokonalost. Proto se volí především pánské košile ušité z látky s gramáží 145 gramů a výše. Není to však samozřejmě pravidlem. Látka se pak ale méně mačká. Tato vlastnost košile je pro společenské akce nejvyššího kalibru dosti důležitá.

Dalším významným detailem u pánské košile je límeček. K formální košili se hodí klasický límeček bez jakýchkoliv módních výstřelků. Jedinou výjimkou je tzv. stojáček. Ten se hodí, pokud se rozhodnete pro motýlek místo kravaty nebo sáhnete po fraku.

V neposlední řadě byste se měli zaměřit na výběr manžetových knoflíčků, které by měly ladit s ostatními doplňky, jako jsou hodinky, opasek nebo spona na kravatě. Manžetové knoflíčky svým designem mohou podtrhnout celkový charakter události.

Business košile

Business košile vybírejte pro pracovní jednání formálnějšího charakteru. S business košilí zpestříte váš pracovní outfit při důležitých pracovních setkáních či schůzkách. Nemusíte nosit stále jen bílou pánskou košili. Díky business košili odlehčíte formálnost okamžiku a navážete uvolněnější atmosféru při jednání nebo obchodní schůzce.

Business košile můžete volit v barvě bílé, světle modré, lososové a dalších světlých odstínech. Límeček u této košile již není striktně stanoven.

Co se týče výběru kravaty, tak se můžete přímo vyřádit v barevných kombinacích. Kapsičkou u košile rozhodně nic nezkazíte. Povolena je také rozhalenka. Ale pouze jen na jeden knoflík, další by mohl vyvolat ve společnosti diskuzi. Látka se většinou vybírá dle ročního období. Převažuje však látka s gramáží 100 gramů.

Volnočasové košile

Volnočasové košile jsou ideální volbou pro muže, kteří rádi nosí košile i při neformálních událostech. Nepodléhají žádným pravidlům. Výběr je pouze na vás a na tom, jak moc upustíte uzdu vaší fantazii. Můžete vybírat z různých barev, potisků a vzorů.

Tyto košile se nosí zpravidla bez kravaty. Co se týče volby límečku či manžetových knoflíčků, tak opět mají pánové volnou ruku při výběru. Volnočasové košile můžete obléct také do zaměstnání, pokud nemusíte denně chodit ve společenském obleku s kravatou. Volnočasovou košilí skvěle oživíte svůj denní outfit. Volnočasové košile se můžou kombinovat také s volnočasovými kalhotami nebo riflemi.

Velikost hraje hlavní roli

Ať už zvolíte jakýkoliv typ košile, je nutné zvolit správnou velikost. Košile na muži nesmí zbytečně plandat nebo naopak někde táhnout, to by totiž pokazilo celkový dojem. O tom, že nepadnoucí košile není ani pohodlná, ani nemluvě.

Košile na těle vypadá nejlépe, když těsně přiléhá a obepíná trup i paže. Knoflíčky lze jednoduše dopnout. Léga svisle splývá v ose trupu. Těsnou košili sotva dopnete. Léga se vlní zleva doprava kolem knoflíčků. Máte pocit, že knoflíčky každou chvíli odletí. Volná košile překypuje přes pásek kalhot. Rukávy tvoří volány přes manžety. Šev na rameni visí na paži.

Velikost límečku

Vnitřní strana límečku by měla přiléhat ke krku po celém jeho obvodu. Límeček ale nesmí tlačit na krk. Volnost límečku určíte tak, že pod límeček zasunete dva prsty, aniž byste museli použít sílu. Oba extrémy: příliš těsný límeček, nebo volný límeček jsou na první pohled zřejmé. Těsné límečky mají muži tendenci nezapínat na poslední knoflíček, aby mohli vůbec dýchat. V kombinaci s kravatou to vypadá velice nedbale.

Délka rukávu

Při upažení volně u těla by manžeta košile měla končit na kořeni palce, respektive kloubu palce. Z pod rukávu saka vyčnívá manžeta asi jeden centimetr. Manžeta by měla být pouze tak široká, aby jemně obepínala náramkové hodinky.

Délka košile

V případě košile, která se nosí zasunutá v kalhotách, je doporučená délka taková, že si v rozkroku spojíte přední a zadní díl. Košile se zaručeně nevyhrne a nehrozí, že lidem okolo odhalíte své trenýrky. O tom, jak správně vybrat pánský oblek, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej