Za zubní pastu s bělicím účinkem nemusíte utrácet majlant. Vyrobit si ji můžete doma

 Krása 
22. ledna 2020 13:35 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kupované zubní pasty s aktivním uhlím bývají drahé Internet
Mít zářivě bílý úsměv si přeje hodně lidí, ale jen málokdo se může bezchybně bílým chrupem pochlubit. Zuby lze vybělit různým způsobem, pomáhají v tom i speciální zubní pasty s bělicím účinkem. Stojí obvykle dost peněz. Pokud chcete, můžete si takovou pastu připravit i sami doma.

Přípravky s aktivním uhlím, známým spíše pod názvem živočišné uhlí, jsou v posledních letech hodně v módě. Kromě léčby průjmu se totiž aktivní uhlí začalo objevovat i v zubních pastách, které slibují bělicí účinek.

Přínos aktivního uhlí v zubních pastách spočívá v tom, že pomáhá odstraňovat určité nečistoty plaku a usazeniny z jídla a pití ze zubů. Ty jsou tímto způsobem zbaveny vnějších pigmentací a jeví se tak bělejší. Do jaké míry je tento bělící účinek silný, o tom stále stomatologové diskutují. Zatím totiž neexistuje žádná veřejně dostupná studie ohledně bělicího účinku zubních past s obsahem aktivního uhlí. Uživatelé si ale tyto výrobky hodně pochvalují. Zkuste si bělicí zubní pastu s aktivním uhlím sami doma vyrobit a uvidíte, jak budete spokojeni.

Co budete potřebovat

Na domácí zubní pastu, která by vám měla pomoci s vybělením zubů, budete potřebovat tyto ingredience:

  • 50 ml kokosového oleje
  • 10 g plavené křídy
  • 10 g březového cukru xylit
  • 1 g aktivního uhlí
  • 1 lžičku (1 g) kořene lékořice
  • 0,5 ml éterického oleje s vůní máty peprné
  • nádobku na pastu

Kokosový olej

Kokosový olej je nosný tuk, který drží všechny ingredience pohromadě. Oproti glycerinu, který se do past přidává, aby byly pěkně lesklé a nevysychaly, kokosový olej zubní sklovině a dásním ani trochu neškodí. Glycerin má hodně dobrých vlastností, ale na zuby nepatří.

Plavená křída

Jde v podstatě o uhličitan vápenatý. Tato látka bez chuti a zápachu se do zubních past používá jako jemné brusivo, které ze zubů odstraňuje zubní kámen. Uhličitan vápenatý je takřka nerozpustný ve vodě.

Xylit

Xylit neboli březový cukr svým složením vytváří prostředí nepřátelské až životu nebezpečné pro ústní bakterie. Zároveň působí proti usazování zubního povlaku a nepříjemného odéru z úst.

Aktivní uhlí

Aktivní uhlí se vyrábí z kokosových ořechů a jedná se o moderní kosmetický přípavek. Má mimo jiné schopnost potlačovat zápach z úst. Je také součástí různých peelingů, čisticích mýdel na obličej nebo šamponů na mastné vlasy.

Lékořice

Sladký kořen lékořice je natolik účinný v boji proti zubnímu kazu, že se dá k čištění používat i samotný. Dokáže zničit zhoubné bakterie způsobující poškození zuboviny a vznik kazu.

Máta peprná

Tato oblíbená bylinka mimo jiné umí skvěle dezinfikovat ústní dutinu. Díky své vůni navíc osvěží dech.

Jak na to

Kokosový olej rozpusťte a vsypte do něj lékořici. Udržujte jej v tekutém, zahřátém stavu nejméně 24 hodin. Lékořice pustí do oleje účinné látky a provoní jej. Olej přelijte přes jemné sítko a ponechejte si čistý extrakt. Do extraktu přisypejte plavenou křídu a xylit. Rozmíchejte. Do směsi pak přidejte pár kapek éterického oleje s vůní máty peprné a míchejte dál. Těžká plavená křída bude mít tendenci klesat ke dnu. Snažte se tomu zabránit. Nakonec přidejte aktivní uhlí a dokonale promíchejte. Ještě když bude hmota tekutá, přelijte ji do vhodné nádobky a pak ji nechejte rychle ztuhnout, ideálně v lednici.

Pastu po ztuhnutí skladujte při pokojové teplotě. Na kartáček ji můžete nanášet pomocí dřevěné špachtličky nebo obyčejné lžičky. O širokém využití černého uhlí v kosmetice jsme psali zde.

Na co si dát pozor

Lidé s citlivou sklovinou by měli zubní pasty s aktivním černým uhlím používat jen jednou až dvakrát týdně, jinak je lepší používat další zubní pastu vhodnou pro jejich chrup. Pokud by měla být již zubní sklovina narušena, musí se nejprve o použití zubní pasty tohoto typu poradit se svým stomatologem.

Odborníci také nedoporučují používat rozdrcené tabletky živočišného uhlí, které jsou přímo naneseny na zubní kartáček. Hlavním problémem tohoto postupu je, že aktivní uhlí nelze rozdrtit úplně na jemný prášek. Větší kousky působí abrazivně a mohou poškozovat sklovinu i dásně.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ukázalo se, že Madonna ve své sbírce skrývá dávno ztracený obraz. Měl zmizet z Francie koncem 1. světové...

Styl

Začal čínský nový rok ve znamení králíka. Pro většinu znamení zvěrokruhu by to měl být skvělý rok....

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte