Neposlouchá váš malý andílek? Zkuste na to jít obráceně

Děti si zkrátka někdy postaví hlavu a odmítají poslechnout
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Děti 
27. ledna 2019 08:40 / Depositphotos
  2   0
Už jste vašemu dítěti řekli třikrát nějaký povel, ale stále nic? Než na něj začnete zvyšovat hlas, zkuste to vzít za jiný konec.

„Aničko, neskákej.“ Nic. „Aničko, prosím tě, neskákej.“ Opět bez odezvy. „Aničko, ty mě neslyšíš? Řekla jsem ti už několikrát, neskákej!“ Klasický rituál, který se opakuje prakticky v každé rodině několikrát denně. A někdy to končí i tím, že na dítě začnete křičet a to pak na vás kouká, jako by právě někoho zabilo. Myslíte si, že to jinak ale nejde? Vyzkoušejte opačnou teorii a zkuste na to jít s úsměvem.

Zjednodušte rozkazy

Někdy je lepší být zkrátka a dobře stručný. Místo zdlouhavého vysvětlování a prosení jednoduše zavelte: „Jídlo!“ nebo „Domů!“ či „Zuby". Děti většinou vědí, co mají dělat, potřebují to jen jednoduše připomenout a také dostatečně rezolutně. Pokud to zabalíte do spousty ostatních slovíček, mají pocit, že stále mají na vybranou.

Udělejte z povelů hru

Občas je dobré určité povely převést do hry. To se dá dělat například ve chvíli, kdy chcete po dítěti, aby si uklidilo své hračky, a jemu se nechce. Zkuste z toho udělat hru. Udělejte si s ním závody, kdo dřív posbírá rozházené kostky nebo mu povykládejte o skřítkovi, který si všechny neuklizené hračky vezme k sobě do domečku. A využít toho můžete i venku, když se dětem nechce domů. Dejte si s nimi závody, kdo dřív bude u dveří.

Říkejte, co mají dělat

Dětský mozek někdy potřebuje delší čas na to, aby zpracoval všechny informace. A podobně je tomu u příkazů. Pokud dítěti budete pořád říkat, co nemá dělat, např. aby neskákalo, obvykle se setkáte s opačnou reakcí. Je to dáno tím, že mozek dítěte stále zpracovává prvotní  informaci, zatímco vy už na něj chrlíte druhý či třetí příkaz. V tu chvíli pak začne přemýšlet, když nemá skákat, co tedy má dělat. A než mu to dojde, je oheň na střeše. Říkejte tedy dítěti věci, které mají dělat, například: „Zůstaň stát“ nebo „Jdi pomalu, klouže to", případně „Jez a zavři pusu“. A hlavně nezapomínejte své potomky chválit. Opět se držte hesla všeho s mírou, protože i přílišná chvála může škodit. Více na toto téma jsme psali zde.

Pozor na tresty

Trest by měl přijít na řadu teprve tehdy, kdy dítě opakovaně neuposlechne vaši výzvu. Musí být ale vždy přiměřený prohřešku. Dbejte také na to, abyste nevyhrožovali trestem, kterého nejste schopni dostát. Dítě by pak pro příště vědělo, že zůstane jen u řečí a skutek utek.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Dům a zahrada

Asijské berušky se rychle množí, zapáchají a koušou. Možnosti, jak se jich lze zbavit

Bydlení

Je čas na údržbu a zazimování zahradního nářadí. Seznam úkolů, na které nezapomenout

Zavřít reklamu